Zabudowanie drogi koniecznej

Pytanie:

"Posiadam działkę budowlaną, na której brak drogi, jest natomiast ustanowiona tzw. droga konieczna (prawo przechodu i przejazdu o szerokości 4 m) ustanowiona aktem notarialnym. W chwili jak starałam się o pozwolenie na budowę domu, uzyskałam od właścicieli poszczególnych działek oświadczenie notarialne, że drogą konieczną mogę przeprowadzić wszystkie niezbędne instalacje do budowy domu. Zaprojektowałam instalację elektryczną, hydrauliczna, gazową itp. na szerokości 4 m. Właściciele nieruchomości nigdy nie otworzyli drogi koniecznej, co do przebiegu i szerokości, a w ostatnim czasie uprawiają samowolę budowlaną i część drogi zabudowali. W chwili obecnej droga ma szerokość 2,80 m. Proszę o poradę czy w takim stanie rzeczy w postępowaniu administracyjnym jestem stroną czy też nie i na podstawie jakiego przepisu?"

Odpowiedź prawnika: Zabudowanie drogi koniecznej

Z zadanego pytania wynika, iż mamy tu do czynienia z ustanowioną służebnością drogi koniecznej, która jest tzw. ograniczonym prawem rzeczowym. Ustanowienie służebności drogi koniecznej oznacza, iż Pani, jako właściciel tzw. nieruchomości władnącej, ma prawo korzystać z działki sąsiada. To korzystanie jest jednak ograniczone wskazaniem pewnych wartości, to znaczy, iż prawo przejazdu i przechodu może być wykonywane na pasie o szerokości 4 metrów. Służebność ta została określona w taki sposób, iż oczywistym jest, czemu ma służyć jej ustanowienie. Jednak ta wyżej opisana nie ma związku prawnego z drugą ze służebności, jaka została ustanowiona, czyli ze służebnością mediów. Ze stanu faktycznego wynika, iż na rzecz Pani nieruchomości została także ustanowiona służebność, dzięki której Pani może doprowadzić do swojej działki media (czyli wspomniane przez Panią instalacje wodne, gazowe, elektryczne, itp.). Proszę jednak pamiętać, iż fakt, iż nieruchomość Pani posiada także służebność mediów nie oznacza, iż media te także mają prawo rozciągać się na szerokość 4 metrów. Poza tym bardzo istotne jest to, iż Panią niejako ogranicza przepis kodeksu cywilnego, zgodnie z którym służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej. Stosunki łączące Panią w tym przypadku z sąsiadami nie są natury administracyjnej, ale cywilnoprawnej. Toteż należy stwierdzić, iż z punktu widzenia postępowania cywilnego jest Pani jego stroną, gdyż jest Pani właścicielem nieruchomości władnącej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika