Prawo wykupu mieszkania komunalnego

Pytanie:

"Czy Urząd Gminy jako właściciel ma prawo odmówić najemcy wykupu mieszkania komunalnego?"

Odpowiedź prawnika: Prawo wykupu mieszkania komunalnego

Najemcy lokalu, stanowiącego odrębną nieruchomość przysługuje prawo pierwszeństwa nabycia tego lokalu przed innymi osobami w przypadku gdy gmina chce sprzedać dany lokal (art. 34 ustawy o gospodarce nieruchomościami). W przypadku, gdy gmina zamierza sprzedać dany lokal zawiadamia się najemcę na piśmie o przeznaczeniu nieruchomości do zbycia oraz o przysługującym im pierwszeństwie w nabyciu tej nieruchomości, pod warunkiem złożenia wniosków o nabycie w terminie określonym w zawiadomieniu. Termin ten nie może być krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. Jednakże jeśli gmina nie zamierza zbywać wynajmowanej nieruchomości (lokalu), najemca nie może żądać, aby gmina zawarła z nim umowę sprzedaży.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • DANUTA 2012-05-26 06:01:43

    PONAD SZESC MIESIECY TEMU ZLOZYLAM WNIOSEK O WYKUP MIESZKANIA KOMUNALNEGO W GDANSKU OD GMINY,W TYM BUDYNKU JA JEDYNA POZOSTALAM DO UREGULOWANIA MOJEGO STATUSU WYKUPIENIA. OTRZYMALAM ODPOWIEDZ PO SZESCI MIESIACACH OD GMINY ZE MIESZKANIE POZOSTAJE PRZEZNACZONE DO WLASNOSCI GMINY, PONIEWAZ CZESTO NIE PRZEBYWAM W MIEJSCU W KTORYM JESTEM ZAMELDOWANA, ORAZ POSIADAM NA NIE DECYZJE,JESTEM ZDZIWIONA DECYZJA GMINY,PONIEWAZ W WIEKSZOSCI PRZEBYWAM W MOIM MIEJSCU ZAMELDOWANIA.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika