Przedawnienie zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

Pytanie:

Po jakim okresie następuje przedawnienie dotyczące zwrotu kaucji za wynajem mieszkania? Kaucja została wpłacona przed wynajęciem lokalu, jednak najemca mimo ponagleń pisemnych wysyłanych do wynajmującego, nie może odzyskać swoich pieniędzy. Wynajmującym jest osoba prywatna.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Pobieranie kaucji przez wynajmującego dozwolone jest z racji zasady swobody umów - dopuszczalne jest więc zamieszczenie w treści umowy najmu postanowień przewidujących wpłacenie kaucji na zabezpieczenie roszczeń wynajmującego. Zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów zwrot kaucji powinien nastąpić w ciągu miesiąca od dnia opróżnienia lokalu lub nabycia jego własności przez najemcę, przy czym potrąceniu podlegają należności wynajmującego z tytułu najmu lokalu. Od tego momentu biegnie termin przedawnienia Pana roszczenia, który wynosi 10 lat (według zasada ogólnych przedawnienia).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

niezalogowany

24.3.2010 19:2:43

Re: Przedawnienie zwrotu kaucji za wynajem mieszkania

ja ma takie pytanie. czy jeżeli umowa jest podpisana na czas określony i w umowie jest że w przypadku zerwania umowy kaucja przepada to czy to jest zgodne z prawem?


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.7.2018

  Dopłaty do czynszu już w przyszłym roku

  Od 2019 roku ruszy system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowo wybudowanych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów z gminami. (...)

 • 10.6.2018

  „Mieszkanie na start” - nowy pomysł rządu!

  Od początku 2019 roku ma ruszyć system dopłat do czynszu dla pierwszych najemców nowych mieszkań i mieszkań w budynkach poddanych rewitalizacji w ramach współpracy inwestorów (...)

 • 24.1.2018

  Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)

 • 26.3.2018

  Rząd pomoże wynajmować mieszkanie

  Od nowego roku ruszy system dopłat do czynszu dla najemców nowych mieszkań i mieszkań na obszarach poddanych rewitalizacji. Dopłaty otrzymają osoby spełniające kryteria dochodowe zapisane (...)

 • 17.2.2012

  Przerwanie i zawieszenie terminu przedawnienia należności względem ZUS

  Niezależnie od tego czy w danym przypadku należności względem ZUS przedawniają się z upływem 10 lat czy też 5 lat, okres ten może być dodatkowo wydłużony. Może bowiem dojść do sytuacji, (...)