Zwrot kaucji za mieszkanie
Pytanie:
"W 1987r decyzją urzędu dzielnicowego w Kraków Śródmieście wydział spraw lokalowych moja siostra dostała przydział na mieszkanie w prywatnej kamienicy. Wydanie kluczy do mieszkania było uwarunkowaniem wpłaty kaucji za mieszkanie. W wyniku wieloletnich konfliktów z właścicielem kamienicy siostra zdecydowała się na opuszczenie mieszkania oraz wymeldowania się z tego lokalu. W zamian za to właściciel kamienicy po podpisaniu ugody zwrócił siostrze symboliczną kwotę w wysokości 5000 zł tytułem zwrotu nałożonych kosztów, które poniosła podczas wprowadzania się (mieszkanie nadawało się do kapitalnego remontu, było bez łazienki a także bez toalety). Nadmieniam, że kaucja w kwocie 13 860zł została wpłacona w 1987r. na konto urzędu dzielnicowego Kraków Śródmieście . Zatem do kogo należy się zwrócić o zwrot kaucji za mieszkanie? Informuję, że dotychczasowy właściciel nie żyje a jego syn (spadkobierca) twierdzi, iż nie otrzymał żadnych pieniędzy. Do kogo należy się zwrócić o zwrot kaucji za mieszkanie? "
Odpowiedź prawnika: Zwrot kaucji za mieszkanie
Na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. Prawo lokalowe (tekst jednolity: Dz. U. 1987 r. Nr 30 poz. 165) – uchylonej dnia 12 listopada 1994 r. na podstawie art. 67 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. 1994 r. Nr 105 poz. 509) gmina wydawała decyzję administracyjną, która z kolei była podstawą do nawiązania stosunku najmu.
Jednym z praktykowanych warunków zawarcia umowy najmu w tym przypadku było uiszczenie przez najemcę stosunkowo wysokiej kaucji, która miała pokryć ewentualne szkody właściciela lokalu. Z uwagi na fakt, iż kaucja była wpłacana na rzecz gminy to gmina jest zobowiązana do jej zwrotu pod warunkiem, iż kaucja nie została wykorzystana na poczet pokrycia szkód wyrządzonych przez najemcę.
Tak więc podmiotem zobowiązanym do zwrotu kaucji jest gmina. Problemem może natomiast okazać się możliwość domagania się zwrotu kaucji. W szczególności chodzi to o zagadnienia przedawnienia roszczenia – 10 lat od dnia wymagalności roszczenia o zwrot oraz zrzeczenia się roszczenia – jeżeli ugoda, na mocy którego siostra otrzymała zwrot 5 000 zł zawierała zrzeczenie się dalszych roszczeń lub inne równoznaczne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?