Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. Prawo lokalowe (tekst jednolity: Dz. U. 1987 r. Nr 30 poz. 165) – uchylonej dnia 12 listopada 1994 r. na podstawie art. 67 pkt 2 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. 1994 r. Nr 105 poz. 509) gmina wydawała decyzję administracyjną, która z kolei była podstawą do nawiązania stosunku najmu.
Jednym z praktykowanych warunków zawarcia umowy najmu w tym przypadku było uiszczenie przez najemcę stosunkowo wysokiej kaucji, która miała pokryć ewentualne szkody właściciela lokalu. Z uwagi na fakt, iż kaucja była wpłacana na rzecz gminy to gmina jest zobowiązana do jej zwrotu pod warunkiem, iż kaucja nie została wykorzystana na poczet pokrycia szkód wyrządzonych przez najemcę.
Tak więc podmiotem zobowiązanym do zwrotu kaucji jest gmina. Problemem może natomiast okazać się możliwość domagania się zwrotu kaucji. W szczególności chodzi to o zagadnienia przedawnienia roszczenia – 10 lat od dnia wymagalności roszczenia o zwrot oraz zrzeczenia się roszczenia – jeżeli ugoda, na mocy którego siostra otrzymała zwrot 5 000 zł zawierała zrzeczenie się dalszych roszczeń lub inne równoznaczne.