e-prawnik.pl Porady prawne

Hodowla koni w mieście

Pytanie:

Sąsiad sprzedał swoją działkę. Nowy nabywca chce na niej hodować kucyki i wozić nimi dzieci (odpłatnie). Jest to działka budowlana w mieście. Czy sąsiad może to zrobić. Czy można hodować konie w mieście. Czy sąsiedzi mają coś do powiedzenia w tej sprawie?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Hodowla koni w mieście

25.3.2004

Właściciel nieruchomości może korzystać z rzeczy z wyłączeniem innych osób w graniach określonych przez ustawy oraz zasady współżycia społecznego. Ograniczeniem prawa własności wynikającym z ustawy jest art. 144 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, który by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Zgodnie z powyższym przepisem, właściciel nieruchomości powinien powstrzymać się od działań zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę. Granice korzystania z nieruchomości wyznaczają również stosunki miejscowe. Jeżeli zatem nieruchomość położona jest w zwartej zabudowie miejskiej, a wykorzystanie nieruchomości do celów hodowlanych mogłoby wiązać się ze szczególnymi zakłóceniami w korzystaniu z nieruchomości sąsiednich, właściciel powinien powstrzymać się od takich działań. Immisje, które zakłócają korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę mogą w szczególności polegać na rozprzestrzenianiu się nader nieprzyjemnych zapachów, hałasów itp. Przeciwko wykorzystywaniu nieruchomości w celach hodowlanych może przemawiać również fakt, iż jest ona położona na terenach miejskich. Z reguły nieruchomości miejskie nie są wykorzystywanie w celach hodowlanych. Wszystko jednak zależy od stosunków miejscowych, panujących na danym obszarze. Sąsiedzi, których prawo własności zostaje naruszone wskutek imisji z nieruchomości sąsiednich mogą żądać zaniechania naruszeń. Jeżeli nie da się ograniczyć natężenia imisji zakłócających korzystanie z nieruchomości sąsiednich, właściciele tych nieruchomości mogą domagać się zaniechania korzystania z nieruchomości w określony sposób, czy też zmniejszenia immisji.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (7)

Re: Hodowla koni w mieście

Ace

22.5.2020 7:34:1

Re: Hodowla koni w mieście

Zacznij jeździc konno może da ci zniżkę na lekcje kusu.

Re: Hodowla koni w mieście

Miras30

30.10.2015 9:41:31

Re: Hodowla koni w mieście

Ja nic nie mam do koni ale do sąsiada . Koło mojej działki w Poznaniu domki jednorodzinne pasie się i śpi pod gołym niebem 7 koni i 10 kóz i to wszystko 10 do 60m od mego domu . Rekreacja na moim ogrodzie żadna. Smród i muchy te zielone przy grillowaniu to horror . Sąsiad zrobił się rolnikiem od 5 lat bierze pieniądze z Unii za konie i łąki i jest nie do ruszenia . Przepisy w mieście do hodowli zwierząt gospodarczych są( 1 koń albo 2 kozy albo 2 barany ) ale jego nie dotyczą bo jest rolnikiem . Co mam zrobić

Re: Hodowla koni w mieście

Ola z centrum KRK

9.9.2014 21:31:37

Re: Hodowla koni w mieście

Konie Wam przeszkadzaja...smieszne. A kwasne deszcze, a spaliny ....wkurza Was to co naturalne.Przykre jestescie mieszczuchy! Anomin ma sad ....i zamiast obornika uzywa czego....?- ekologicznego nawozu bez zapachu? Oj biedni ludzie!!!!

Re: Hodowla koni w mieście

piotrek

20.7.2014 17:59:41

Re: Hodowla koni w mieście

Nie powinno miec to miejsca w miescie i n a obrzezach ,smrod,kurz,plaga much jak mozna pozwolic na taka dzialalnosc,takie interesy to na wies.

Re: Hodowla koni w mieście

M.K

19.2.2013 16:42:26

Re: Hodowla koni w mieście

Konie należy trzymać na wsi.Miasto,osiedla mieszkaniowe powinny być wolne od takich hodowli.Wokół koni jest pełno much,śmierdzi itd.

Re: Hodowla koni na wsi

Maria

17.1.2011 11:47:57

Re: Hodowla koni na wsi

Jakie przepisy regulują sprawę hodowla koni obok sasiada

Re: Hodowla koni na wsi

anonim

19.1.2010 17:54:25

Re: Hodowla koni na wsi

Moj sasiad ma konie, ktorych wybieg jest obok mojego ogrodu [sadu]. W lecie gdy biegaja jest duzo kurzu i nie przyjemnego zapachu. Czy ma prawo aby jego konie mialy wybieg tak blisko mojej posesji? jesli nie, to co moge w tej sprawie zrobic?

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ