Ciepłociąg na działce-roszczenia właściciela

Pytanie:

"Przez teren mojej prywatnej własności przebiega ciepłociąg. Czy mogę domagać się od ciepłowni opłat z tytułu korzystania z mojego terenu? Czy w przypadku gdyby nie doszło do porozumienia między stronami mogę domagać się usunięcia ciepłociągu z terenu należącego do mnie? "

Odpowiedź prawnika: Ciepłociąg na działce-roszczenia właściciela

Jako właściciel gruntu może Pan zaproponować ciepłowni zawarcie umowy regulującej korzystanie z Pana nieruchomości, przewidując za to określone opłaty. Jeśli chodzi o ochronę jaka przysługuje właścicielowi, to jest ona gwarantowana przez przepisy dotyczące ochrony własności. Tak więc gdy ma miejsce naruszenie własności w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń (art. 222 ustawy Kodeks cywilny). Obecnie, jeśli nie ma żadnego stosunku prawnego regulującego korzystanie przez ciepłownię z Pańskiej nieruchomości, może Pan domagać się wynagrodzenia (art.230 ustawy Kodeks cywilny). Gdy ciepłownia korzystała z tych urządzeń w złej wierze (czyli mając świadomość tego, że nie ma do tego prawa), może Pan domagać sie wynagrodzenia za cały czas w którym korzystała z rzeczy, jeśli natomiast korzystała w dobrej wierze (czyli ufając, że prawo takie ma), wynagrodzenie przysługuje tylko od momentu wytoczenia powództwa o ustalenie faktu istnienia takiego stosunku prawnego. Należy również wspomnieć, że orzecznictwo sądowe dopuszcza ustanowienie służebności gruntowej, nawet wbrew woli właściciela w przypadku, gdy przechodzące przez dany grunt rury i urządzenia zapewniające kanalizację, czy ogrzewanie nieruchomościom, które nie mają możliwości innego dostępu do tych mediów jak właśnie za pośrednictwem tej nieruchomości.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika