Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 34)

Odszkodowanie od sprawcy wypadku

Córka (15 lat) została potrącona przez samochód. Kierowca był nietrzeźwy (2,8 promila). Uciekł z miejsca zdarzenia i nie udzielił jej pomocy. Po krótkim okresie czasu został złapany przez policję, (...)

Zgoda właściciela na obciążenie nieruchomości

Czy obciążenie nieruchomości należącej do osoby trzeciej hipoteką wymaga zgody tej osoby sporządzonej na piśmie czy też w postaci aktu notarialnego?

Zmiana powierzchni mieszkania w KW

Muszę zinwentaryzować powierzchnię mieszkania po budowie i zmienić wielkość w księdze wieczystej. Proszę o odpowiedź, jaka instytucja zajmuje się takimi sprawami, bo na dzień dzisiejszy nikt (...)

Odwołanie pełnomocnictwa

W jaki sposób posiadacz rachunku oszczędnościowego może wyegzekwować od pełnomocnika uprawnionego do dysponowania takim rachunkiem dowodu jego zawarcia i czy może on odwołać tego typu pełnomocnictwo?

Przedawnienie roszczeń z rachunku bankowego

Kiedy następuje przedawnienie roszczeń wynikających z umowy rachunku bankowego?

Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej

Jeżeli zostałem umieszczony przez bank w BIK to czy po spłacie swoich zobowiązań bank może mnie wykreślić z Biura Informacji Kredytowej? Jakie przepisy to regulują?

Likwidacja gwaranta

Około 1,5 roku temu zakupiony został sprzęt komputerowy, na który gwarant udzielił 3 letniej gwarancji. W międzyczasie gwarant rozwiązał się. Czy można żądać od sprzedawcy darmowej naprawy (...)

Reklamacja pokrycia dachu

W grudniu 2001 r. zakupiłem papę termozgrzewalną na pokrycie dachu. W lipcu tego roku wykonawca i inspektor nadzoru budowlanego orzekli, że papa jest złej jakości i nie nadaje się do pokrycia dachu. (...)

Termin usunięcia usterek budynku

Czy istnieją, i jeżeli tak to jakie, uregulowania prawne odnośnie terminów usuwania usterek w budynkach-mieszkaniach kupionych bezpośrednio od dewelopera? Czekam na usunięcie takich usterek i deweloper (...)

Uciążliwe zachowanie się psa sąsiada

Mam sąsiada który bezpośrednio przy płocie trzyma psa na łańcuchu, pies bardzo szczeka i załatwia swoje potrzeby bezpośrednio przy płocie. Jest to duży pies a od strony mojej działki w odległości (...)

Odszkodowanie za umieszczenie słupów na posesji

Kupiłem działkę od prywatnego właściciela, na której były ustawione dwa słupy energetyczne (na środku działki). Czy mam prawo żądać od zakładu energetycznego odszkodowania lub stałej opłaty (...)

Dochodzenie roszczeń z umowy pożyczki

Udzieliłam pożyczki z terminem zwrotu 17 kwietnia 2001 r. Czy mogę skutecznie - w kontekście przepisów o przedawnieniu - dochodzić roszczeń na drodze sądowej? Jaki jest termin przedawnienia roszczeń (...)

Roszczenia regresowe poręczycieli

Jako poręczyciel spłacam czyjś kredyt (egzekucja komornicza). Po spłaceniu mam zamiar wystąpić do sądu przeciw pozostałym poręczycielom o zapłatę mi ich stosunkowych części ze spłaconego (...)

Uzgodnienie ceny towaru

Jeżeli zostało złożone zamówienie w sklepie internetowym, to czy sklep może zmienić cenę towaru (jeżeli kupujący nie wyrazi na to zgody)? Jaką możliwość wyegzekwowania swoich praw ma kupujący?

Zwrot nieuszkodzonego towaru

Czy sprzedawca ma obowiązek przyjąć zwrot sprawnego, nieuszkodzonego towaru od klienta, który wcześniej dokonał zakupu tego towaru? Czy można zwrócić sprawny towar do sklepu? Czy jest przepis, (...)

Kontrola zakładu energetycznego a brak legitymacji

Zgodnie z artykułem 6 prawa energetycznego kontrolę można przeprowadzić po okazaniu imiennego upoważnienia wydanego przez organ nadzorujący oraz legitymacji służbowej. Rozporządzenie Ministra (...)

Wynajem osobie trzeciej przez niewłaściciela

Czy nie posiadając własności mieszkania można wynająć lub użyczyć mieszkanie osobie trzeciej?

Własność a użytkowanie wieczyste

Jaka jest różnica między współwłasnością a współużytkowaniem wieczystym nieruchomości (działki).

Własność a obowiązek meldunkowy

Czy przepisując własnościowe mieszkanie z matki na córkę ta ostatnia musi być zameldowana w tymże lokalu?

Ograniczenia prawa własności - treść prawa

Pół roku temu TPSA przeprowadziła kabel światłowodowy przez teren działki, której jestem właścicielem. Na dodatek przed wykonaniem tych prac dostarczono do miejsca mojego zamieszkania umowę z (...)

Granice przestrzenne prawa własności

Jak wysoko rozciąga się własność prywatnej nieruchomości? Wczoraj helikopter naruszył moja przestrzeń powietrzną. Co mam zrobić aby się to więcej nie powtórzyło, oprócz zakupu baterii przeciwlotniczej?

Uprawnienia współwłaściciela rzeczy wspólnej

Planuję przebudowę, "rozbudowę" istniejącego na planach geodezyjnych zabudowania gospodarczego na garaż. Ponieważ teren, na którym leży to zabudowanie należy w 1/3 do mnie jako współwłaściciela, (...)

Forma wręczenia zadatku

Czy zadatek może być dany jedynie w formie pieniężnej? Czy jako zadatek mogę dać samochód (lub konia)? A co w przypadku zwrotu zadatku w podwójnej wysokości (2 samochody, dwa konie - koń i klacz, (...)

Nabycie własności przez zasiedzenie

Po jakim czasie następuje nabycie własności przez zasiedzenie? Jestem właścicielem połowy domu, którego nie zamieszkuję. Mieszka tam drugi współwłaściciel i jestem ciekawa czy może on przejąć (...)

Nabycie własności przez zasiedzenie

Czy po dwudziestu latach użytkowania nieruchomości w dobrej wierze można stać się właścicielem przez zasiedzenie, jeżeli spadkobierca osoby będącej właścicielem tej nieruchomości dopiero teraz (...)

Zabezpieczenie rzeczowe a osobiste

Jaka jest różnica pomiędzy zabezpieczeniem wierzytelności rzeczowym, a zabezpieczeniem osobistym? Chodzi mi o różnicę między tymi zabezpieczeniami zarówno z punktu widzenia dłużnika, jak i wierzyciela. (...)

Umowa zlecenia a ochrona pracownicy w ciąży

Czy pracownicy, pracującej od 4 lat na umowę - zlecenie, która zaszła w ciążę (umowa podpisywana co miesiąc) przysługuje jakiekolwiek świadczenie? Czy możliwe jest, aby pracownica poszła na (...)

Opóźnienie w wykonaniu zobowiązania

Zawarłem umowę przedwstępną z developerem na mieszkanie. Developer zobowiązał się wybudować i przekazać mi mieszkanie w nieprzekraczalnym terminie do 30 czerwca. W przypadku zwłoki w przekazaniu (...)

Wydzielenie ksiegi wieczystej dla nieruchomości

Zaciągnęłam kredyt, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Pod tą księgą znajdują się 3 działki (o 3 numerach), wycena dla banku była dla działki, na której znajduje się (...)

Wpis prawa dożywocia w księdze wieczystej

W mojej księdze wieczystej pojawił się zapis "dożywocie" i nazwisko. Co to oznacza? Kupowałam z mężem działkę rekreacyjną w 1977 r., ale taki zapis mi nic nie mówi.

Opłata od założenia księgi wieczystej

Jak są naliczane (od czego zależą) opłaty za założenie księgi wieczystej lub za wpis do księgi wieczystej ?

Wpis własności zasiedzianej nieruchomości w KW

Zostałem właścicielem działki rolnej (na mapie oznaczonej jako nieużytki), poprzez zasiedzenie na podstawie postanowienia Sądu Rejonowego. Czy koniecznie muszę założyć księge wieczystą dla (...)

Ustanowienie hipoteki na nieruchomości spółdzielni

Czy jest w ogóle możliwe, że jakaś spółdzielnia mieszkaniowa starając się np. o kredyt bankowy, jako zabezpieczenie hipoteczne wskaże na wybudowany przez siebie, ale za środki lokatorów budynek, (...)

Pierwszeństwo w zaspokojeniu roszczenia

Pożyczyłem znajomemu pieniądze, a wierzytelność zabezpieczyłem hipoteką. Jestem pierwszym wpisanym obecnie do hipoteki mojego dłużnika. Jednak wcześniej było ostrzeżenie w dziale III k.w. mojego (...)

Wyłudzenie pieniędzy od współnajemców na czynsz

Jak postąpić w sytuacji, gdy na umowie najmu jest 3 najemców, jeden z nich wyłudził pieniądze na opłaty, czynsze itd. od dwóch pozostałych i nie uregulował tego. W tej chwili właścicielka, (...)

Prawo zatrzymania

Czy istnieje możliwość zatrzymania lub odmówienia wydania rzeczy będącą własnością dłużnika w celu zabezpieczenia spłaty należności?

Odpowiedzialność osoby prowadzącej hotel

Jaka jest odpowiedzialność osoby prowadzącej hotel za niewykonanie (nienależyte wykonanie) umowy dotyczącej usługi hotelowej?

Śmierć dzierżawcy a umowa dzierżawy

Zmarł mój ojciec, który był w związku małżeńskim (wspólnota majątkowa małżeńska). Ojciec wcześniej najmował, a ostatnio dzierżawił od gminy działkę i całą nieruchomość, która była (...)

Dzierżawca jako podatnik podatku rolnego

W ustawie z dnia 10 pażdziernika 2002 r. o zmianie ustawy o podatku rolnym zmieniono m.in. art. 3 ust. 1 pkt 3, w którym zapisano, że: "jeżeli grunty gospodarstwa rolnego zostały w całości lub w (...)

Wpis prawa dzierżawy do księgi wieczystej

Mieszkam za granicą. Jestem właścicielem nieruchomości w Polsce. Część gruntu została wydzierżawiona osobom trzecim. Umowa została zawarta na czas nieokreślony. Czy możliwe jest aby dzierżawcy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika