Wpis prawa dożywocia w księdze wieczystej

Pytanie:

"W mojej księdze wieczystej pojawił się zapis "dożywocie" i nazwisko. Co to oznacza? Kupowałam z mężem działkę rekreacyjną w 1977 r., ale taki zapis mi nic nie mówi. "

Odpowiedź prawnika: Wpis prawa dożywocia w księdze wieczystej

Zgodnie z art. 16 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych w księdze wieczystej, poza prawami rzeczowymi np. prawem własności, użytkowania wieczystego, mogą być ujawnione prawa osobiste i roszczenia. W szczególności mogą być ujawniane między innymi prawo najmu lub dzierżawy, prawo odkupu lub pierwokupu a także prawo dożywocia. Z istoty umowy dożywocia wynika, że w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca tej nieruchomości zobowiązuje się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie. Powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Ujawnienie w księdze wieczystej prawa dożywocia powoduje, że stanowi ono bezpośrednią podstawę prawną dochodzenia roszczenia przeciwko osobie aktualnie uprawnionej z księgi wieczystej. Prawo to uzyskuje bowiem skuteczność względem praw nabytych po jego ujawnieniu. W związku z tym jeżeli nabyli Państwo nieruchomość (działkę) a w księdze wieczystej sporządzonej dla tej nieruchomości było już ujawnione prawo dożywocia, osoba uprawniona z tego prawa będzie mogła skutecznie dochodzić przeciwko Państwo przysługujące jej roszczenie. W związku z tym osoba ta będzie mogła żądać od Państwa zapewnienia jej dożywotniego uyrzymania.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika