Zawarcie umowy przedwstępnej z niewłaścicielem
Pytanie:
"Moja znajoma ma możliwość wykupienia mieszkania na własność po okazyjnej cenie. Nie ma jednak pieniędzy i chce pożyczyć ode mnie tą kwotę obiecując, iż po wykupie mieszkania sprzeda mi je. Czy możliwe jest następujące rozwiązanie: przekazuję tej znajomej u notariusza tą kwotę z przeznaczeniem na wykup mieszkania i jednocześnie podpisuję umowę przedwstępną sprzedaży tego mieszkania? Czy umowa przedwstępna jest w tym przypadku dopuszczalna? Formalnie ta znajoma nie będzie przecież właścicielką mieszkania w momencie podpisywania tej umowy. "
Odpowiedź prawnika: Zawarcie umowy przedwstępnej z niewłaścicielem
Nie ma przeszkód, aby umowa przedwstępna sprzedaży lokalu została zawarta z osobą, która nie jest jeszcze właścicielką tego lokalu. Osoba taka zobowiązuje się zawrzeć umowę przenoszącą własność lokalu (umowę sprzedaży) w określonym w umowie przedwstępnej terminie. Oczywiście w sytuacji, gdy osoba ta nie nabędzie lokalu, który zobowiązała się Pani sprzedać w umowie przedwstępnej, własność tego lokalu nie zostanie na Panią przeniesiona mimo tej umowy, natomiast będzie Pani przysługiwało roszczenie odszkodowawcze wobec drugiej strony umowy (wysokość odszkodowania może zostać określona w umowie przedwstępnej, a zastrzeżenie odpowiednio wysokiego odszkodowania może mieć funkcję motywującą drugą stronę umowy do wywiązania się ze swych zobowiązań - art. 390 par. 1 zd. 2 ustawy Kodeks cywilny). Jeśli jednak Pani znajoma nabędzie lokal będący przedmiotem umowy przedwstępnej, a umowa ta zostanie zawarta w formie notarialnej, to będzie możliwe dochodzenie zawarcia umowy definitywnej na drodze sądowej (art. 390 par. 2 ustawy Kodeks cywilny).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?