Termin usunięcia usterek budynku

Pytanie:

"Czy istnieją, i jeżeli tak to jakie, uregulowania prawne odnośnie terminów usuwania usterek w budynkach-mieszkaniach kupionych bezpośrednio od dewelopera? Czekam na usunięcie takich usterek i deweloper twierdzi, że ma czas na ich usunięcie."

Odpowiedź prawnika: Termin usunięcia usterek budynku

Jeżeli kupujący korzysta z gwarancji rzeczy sprzedanej, to gwarant (w tym przypadku deweloper) powinien dokonać jej naprawy w "odpowiednim terminie" - tak stanowi kodeks cywilny. W przypadku zaś rękojmi, powinien dokonać usunięcia wad czy usterek niezwłocznie. Nie oznacza to oczywiście, że termin ten może być w nieskończoność przesuwany. Jeżeli deweloper uchyla się od dokonania napraw, do których - z tytułu rękojmi bądź gwarancji - jest zobowiązany, zawsze można skierować sprawę do sądu o wykonanie obowiązków wynikających z umowy sprzedaży budynku-mieszkania.

 


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Domator 2022-04-09 14:00:17

    Odpowiedź zupełnie oderwana od rzeczywistości. Kto ma czas i pieniądze na uganianie się po sądach które nawet nie mogą przyznać odszkodowania za przekroczenie terminu naprawy usterek jeśli nie wykażesz, że bezpośrednio przez tą usterkę ponosisz koszty. To, że mieszkasz w rozgrzebanym domu już nikogo nie interesuje bo deweloper święta krowa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika