Nabycie własności przez zasiedzenie

Pytanie:

"Czy po dwudziestu latach użytkowania nieruchomości w dobrej wierze można stać się właścicielem przez zasiedzenie, jeżeli spadkobierca osoby będącej właścicielem tej nieruchomości dopiero teraz przeprowadza czynności spadkowe, czy dotyczy to również gruntu pod nieruchomością? "

Odpowiedź prawnika: Nabycie własności przez zasiedzenie

Do nabycia własności przez zasiedzenie konieczne są tylko dwie przesłanki: samoistne posiadanie i upływ czasu przewidzianego w ustawie. Przedmiotem zasiedzenia jako sposobu nabycia jest prawo własności lub użytkowania wieczystego. Posiadanie prowadzące do zasiedzenia musi mieć charakter posiadania samoistnego. Wola posiadania „jak właściciel”, a więc traktowanie siebie jak właściciela, jest zasadniczym elementem posiadania prowadzącego do zasiedzenia. Woli tej nie wyłącza oddanie rzeczy drugiemu w posiadanie zależne. O posiadaniu samoistnym nie świadczy sama tylko długotrwałość posiadania.Posiadanie prowadzące do zasiedzenia musi mieć charakter władania rzeczą z zamiarem posiadania jej dla siebie. Do nabycia nieruchomości przez zasiedzenie konieczne jest, aby władający nieruchomością był jej posiadaczem oraz aby posiadanie to trwało przez czas określony w ustawie. Na upływ czasu potrzebnego do zasiedzenia nie ma wpływu, w normalnym toku rzeczy przyczyna, dla której właściciel nie wykonywał swego posiadania. Art. 172 kodeksu cywilnego łączy wymagany dla nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia upływ czasu z kwalifikacją posiadania według kryterium dobrej lub złej wiary posiadacza. W zależności od tego, czy samoistny posiadacz uzyskał posiadanie w dobrej czy złej wierze, termin zasiedzenia wynosi 20 lub 30 lat. Decydująca jest przy tym dla każdego terminu tylko chwila uzyskania posiadania, wobec czego późniejsze od tej chwili okoliczności powodujące, że samoistny posiadacz stał się posiadaczem w złej wierze, nie mają już znaczenia i nie powodują przedłużenia terminu do lat 30. Decydującą dla oceny dobrej czy złej wiary posiadacza jest przede wszystkim jego. Przy ocenie, czy zachodzą warunki do nabycia własności nieruchomości w drodze zasiedzenia, dobra wiara polega na usprawiedliwionym w danych okolicznościach przekonaniu posiadacza, że przysługuje mu takie prawo do władania rzeczą, jakie faktycznie wykonuje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Walter.Skrzypulec 2015-01-26 21:18:42

    Proszę o wyjaśnienie czy jest możliwość przeniesienia własności domu na mnie po nieżyjących dziadkach domem od 1993 roku się opiekuję i opłacam podatki po wyremontowaniu od 10 lat w nim mieszkam i jestem zameldowany.Interesuje mnie tylko opcja nabycia przez zasiedzenie gdyż jak dom był zniszczony ma już ponad 150 lat nikt się nim nie interesował a teraz to by było różnie.Obecnie chciałbym dom ubezpieczyć ale muszę być właścicielem .Za wyjaśnienie tej sprawy dziękuję.Z poważaniem.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika