Prawo cywilne: Zasiedzenie - Porady prawne

Wymogi formalne wniosku o zasiedzenie

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o zasiedzenie nieruchomości? Czy na sprawie w sądzie są potrzebni fizycznie świadkowie czy wystarczą ich zeznania pisemne udokumentowane podpisem i nr. (...)

Opłata od wniosku o stwierdzenie zasiedzenia

Chcę w jednym postępowaniu dochodzić zasiedzenia dwóch sąsiednich działek. Podstawa zasiedzenia jest ta sama. Wezwanym uczestnikiem będzie również ta sama osoba. Rozumiem, że w tej (...)

Czy mogę zasiedzieć strych?

Jestem właścicielką mieszkania. Czy jeżeli jestem jedyną osobą która użytkuje strych to czy mogę skorzystać z zasiedzenia?

Czy sąsiad może zasiedzieć moją działkę?

Witam, w spadku odziedziczyłam działkę na której nic nie ma. Jak na razie jest ona udostępniona sąsiadowi żeby mógł tam składać piasek. Moje pytanie tyczy czy sąsiad może po 10 latach zasiedzieć (...)

Szkody w mieszkaniu sąsiadów a odpowiedzialność dewelopera

Jestem właścicielem mieszkania w bloku, które kupiłem 5 lat temu od dewelopera bezpośrednio po wybudowaniu budynku. Jakiś czas temu dostałem wezwanie od sąsiadów do usunięcia wady budowlanej (...)

Nabycie własności nieruchomości przez zasiedzenie

W jaki sposób dochodzi do nabycia prawa własności nieruchomości przez zasiedzenie?

Istota zasiedzenia nieruchomości

Jaka jest istota zasiedzenia nieruchomości?

Samowolne naruszenie posiadania

Czuję się właścicielem nieruchomości, z której korzystam. Czy mam prawo zakazać wstępu na tą nieruchomość innym osobom, założyć kłódkę?

Przerwanie biegu zasiedzenia nieruchomości

W jakich wypadkach dochodzi do przerwania biegu zasiedzenia nieruchomości?

Doliczenie posiadania w przypadku śmierci poprzedniego posiadacza

Czy można doliczyć czas posiadania nieruchomości przez spadkodawcę w przypadku liczenia czasu wymaganego do zasiedzenia nieruchomości?

Zasiedzenie nieruchomości państwowej w latach 1965-1990

Czy można zasiedzieć nieruchomość, jeżeli zasiedzenie rozpoczęło się w roku 1965?

Przesłanki zasiedzenia nieruchomości

Jakie są przesłanki zasiedzenia nieruchomości?

Posiadanie zależne a zasiedzenie

Czy posiadanie zależne może prowadzić do zasiedzenia?

Wniosek o dział spadku przerywa zasiedzenie w stosunku do współspadkobiercy

Czy wniosek o dział spadku przerywa zasiedzenie w stosunku do współspadkobiercy?

Zbieg zasiedzenia i dziedziczenia

Jakie skutki ma zbieg zasiedzenia i dziedziczenia?

Zasiedzenie a samowola budowlana

Czy na zasiedzenie wpływa samowola budowlana?

Czym jest zasiedzenie?

Czym jest zasiedzenie?

Nabycie posiadania nieruchomości na podstawie umowy bez zachowania formy aktu notarialnego

Czy wejście w posiadanie nieruchomości na podstawie umowy bez zachowania formy aktu notarialnego, jest samoistnym posiadaniem w dobrej wierze?

Sprzedaż nieruchomości przez pierwotnych właścicieli a nabycie jej własności w drodze zasiedzenia

Czy sprzedaż nieruchomości przez pierwotnych właścicieli, jest przeszkodą do późniejszego stwierdzenia przez sąd zasiedzenia na rzecz osób, w których samoistnym posiadaniu nieruchomość się (...)

Terminy zasiedzenia nieruchomości a zmiana Kodeksu cywilnego w 1990 roku

Jakie terminy zasiedzenia nieruchomości obowiązują do przypadków zasiedzenia, które nastąpiło przed wejściem w życie ustawy z 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny?

Zasiedzenie służebności drogi koniecznej

W roku 1960 dużą działkę podzielono na mniejsze, wytyczono drogę dojazdową do tych działek. Właściciele, teraz także ich dzieci korzystali z tej drogi do tego roku. W tym roku okazało się, (...)

Pożytki

Jestem 1 z 6 współwłaścicieli nieruchomości. Od 50-ciu lat tylko ja mieszkam w tej nieruchomości, ze wszystkich współwłaścicieli. Kwartalnie z Zarządu Nieruchomościami dostaje rozliczenie przychodów, (...)

Zasiedzenie nieruchomości a odszkodowanie

Nieruchomość została nabyta w drodze zasiedzenia.Czy poprzedniemu właścicielowi przysługuje odszkodowanie z tytułu utraty nieruchomości, której prawo własności przeszło na posiadacza samoistnego (...)

Pozbycie się słupa energetycznego z działki

Otrzymałam w darowiźnie dom od mojej mamy. Na działce stoi wielki betonowy słup energetyczny, linie wysokiego napięcia przechodzą metr od domu. Mam tej sytuacji dosyć i chce uregulować te sprawy. (...)

Spadek a zasiedzenie nieruchomości

W roku 1987 przeprowadziłam się wraz z synem do mieszkania komunalnego którego głównym najemcą była moja mama(wcześniej zajmowałam mieszkanie służbowe, które zdałam po przeprowadzce). W okresie (...)

Spadek po samoistnych posiadaczach - zasiedzenie

Moi rodzice kupili ziemię na umowę (bez zachowania formy aktu notarialnego) przed rokiem 70. Od tamtego czasu zamieszkali na niej oraz pobudowali budynek rodziny. Płacili też podatki. Zamieszkali tam (...)

Zasiedzenie nieruchomości w czasie małżeństwa

Mąż nabył działkę w 1970 r. na podstawie nieformalnej umowy (posiadanie w złej wierze -20 letni okres zasiedzenia przed październikiem 1990 r.). Od sierpnia 1980 r. jesteśmy małżeństwem (ustawowy (...)

Zasiedzenie i dział spadku

Dnia 22.06.1970 roku dziadek kupił nieruchomość na podstawie umowy bez zachowania formy aktu notarialnego (posiadanie w złej wierze) do swojej śmierci nieprzerwanie był posiadaczem samoistnym (tak (...)

Zasiedzenie a dziedziczenie

Termin zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę upłynął parę lat temu, za życia spadkodawcy. Czy możliwe jest orzeczenie przez sąd zasiedzenia nieruchomości przez spadkodawcę w dacie upływu (...)

Zasiedzenie a rozgraniczenie nieruchomości

Ojciec kuzyna kupił dom z działką 28 lat temu. Kuzyn posiada tylko i wyłącznie własnoręcznie sporządzony akt kupna z podpisami świadków. Za dwa lata kuzyn może według informacji jakie posiada (...)

Oświadczenie składane w trybie art. 514 kpc

Sąd zobowiązał mnie do złożenia pisemnego oświadczenia w trybie art. 514 k.p.c. w sprawie o zasiedzenie. Czy tego typu oświadczenie należy złożyć do sądu w tylu egzemplarzach, ilu jest uczestników, (...)

Spadek a zasiedzenie

Jak wynika z wypisu rejestru gruntów przedmiotowa nieruchomość stanowi własność ojca teściowej, a znajdowała się we władaniu teściowej i jej męża? Stan taki istnieje od 1946 roku do dnia dzisiejszego, (...)

Prawo do zasiedzenia nieruchomości

Moja Babcia dostała w 1935 roku w wyniku podziału własności po zmarłych rodzicach działkę siedliskową o pow. 16 arów oraz w innym miejscu działkę zalesioną o pow. ok. 1 ha. Dziadkowie zmarli (...)

Podstawa wpisu zasiedzenia do księgi wieczystej

Posiadam wypis i wyrys z rejestru gruntów dotyczący nieruchomości, którą posiadam nieprzerwanie od ponad 20 lat, potwierdzony przez odpowiedniego starostę i geodetę, na którym wpisano, kto jest (...)

Zasiedzenie lokalu

Moja mama mieszka w budynku gminnym 60 lat (umowa najmu). W budynku tym mieszkają jeszcze trzy rodziny: jedna babcia, druga babcia i trzecia babcia z synem. Ja i moja mama jesteśmy czwartą rodziną. (...)

Pozew przeciwko wspólnocie

Posiadam od 20 lat nieruchomość, która jest w zabudowie szeregowej zespolona z nieruchomością przyległa, w której mieszka wspólnota mieszkaniowa licząca 7 rodzin. Na terenie nieruchomości wspólnoty (...)

Przerwanie biegu zasiedzenia

Sprawa dotyczy budynku mieszkalnego dwurodzinnego będącego własnością jednej rodziny mieszkającej na parterze. Na piętrze mieszka druga rodzina, która chce to mieszkanie zasiedzieć. Wcześniej (...)

Zasiedzenie służebności

Posiadam nieprzerwalnie od 20 lat nieruchomość własną która jest przyłączona do wspólnego zbiornika nieczystości-szamba który to zbiornik znajduje się na sąsiedniej działce przyległej nieruchomości (...)

Postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia

Jak przeprowadzić zasiedzenie działki leśnej użytkowanej przez zmarłą w minionym roku babkę? Jedynym pozostałym przy życiu jej dzieckiem jest mój ojciec. Działka nie jest niczyją własnością (...)

Uwłaszczenie a zasiedzenie

W minionym roku zmarła moja babka, która jak się okazało po jej śmierci użytkowała, a nie posiadała ok. 5 ha lasu. Las ten był w naszej rodzinie od wielu pokoleń, niestety nie zostało nigdy (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika