Zasiedzenie służebności

Pytanie:

"Posiadam nieprzerwalnie od 20 lat nieruchomość własną która jest przyłączona do wspólnego zbiornika nieczystości-szamba który to zbiornik znajduje się na sąsiedniej działce przyległej nieruchomości która graniczy wspólnym murem z moją nieruchomością. Nieruchomość przyległa jest to budynek mieszkalny który obecnie mieszka 7 lokatorów i w wyniku wykupu przez tych 7 lokatorów mieszkań w tej nieruchomości powstała mała wspólnota mieszkaniowa Nadmieniam że wcześniej lokatorzy tego budynku zamieszkiwali ten budynek bez tytułu prawnego, a to w wyniku iż od 1985 roku kiedy to upadło wówczas przedsiębiorstwo pod które podlegał budynek, budynek nie miał właściciela do marca 2003 roku. W chwili obecnej, po powstaniu wspólnoty mieszkaniowej to jest od marca 2003 roku mieszkańcy wspólnoty utrudniają mi korzystanie ze wspólnego zbiornika nieczystości - szamba które jak już wcześniej wspomniałem użytkuję od 20 lat to jest od daty w której nabyłem swoją nieruchomość. Czy lokatorzy wspólnoty mieszkaniowej mają prawo zabraniać mi korzystania ze wspólnego zbiornika nieczystości - szamba, czy mają prawo też do utrudniania mi dostępu to zbiornika nieczystości - szamba czy w wyniku tego muszę wystąpić na drogę sądowa przeciwko wspólnocie aby móc korzystać ze wspólnego zbiornika nieczystości, jeśli tak to w jaki sposób."

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie służebności

W pierwszej kolejności sprecyzowania wymaga kwestia, na jakiej podstawie jeden z właścicieli korzysta ze zbiornika nieczystości. Zbiornik znajdujący się na sąsiedniej nieruchomości stanowi część składową tej nieruchomości i – co za tym idzie jest własnością właścicieli tej nieruchomości. W dalszej części odpowiedzi przyjęte zostało, iż nie została ustanowiona służebność.
Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie jeżeli polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Terminy zasiedzenia wynoszą 20 lat dla osoby będącej w dobrej wierze i 30 lat dla osoby będącej w złej wierze.

Jednakże, zgodnie z orzecznictwem, korzystanie z cudzej nieruchomości w zakresie odpowiadającym treści służebności gruntowej na podstawie oświadczenia złożonego bez formy aktu notarialnego jest posiadaniem tej służebności w złej wierze.

Zatem, jeżeli korzystają Państwo z nieruchomości bez stosownej umowy, do zasiedzenia potrzebny jest upływ lat 30. W sytuacji, jeżeli nie jest możliwe umowne uregulowanie powyższych spraw z sąsiadem, można wystąpić z odpowiednim powództwem.

Szersza informacja na temat służebności znajduje się w artykule: Jak uregulować stosunki z sąsiadem?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Michał 2020-04-08 21:03:21

    Bedę ogromnie wdzięczny za odpowiedź na następujące pytanie. Prawowici właściciele zbiornika (działka nabyta 20 lat temu) korzystali z niego nieprzerwanie przez okres ostatnich 20 lat. Czy osoba, która również korzystała z tego samego zbiornika przez ostatnich 20lat nie posiadając do niego prawa własności ani żadnej pisemnej umowy na korzystanie jest posiadaczem samoistnym czy zależnym?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika