Spadek a zasiedzenie

Pytanie:

"Jak wynika z wypisu rejestru gruntów przedmiotowa nieruchomość stanowi własność ojca teściowej, a znajdowała się we władaniu teściowej i jej męża? Stan taki istnieje od 1946 roku do dnia dzisiejszego, w tym czasie nieruchomość ta została nieformalnie podarowana właśnie władającym. Po śmierci teścia spadkobierczynią po nim została teściowa i jej dwóch synów. Od 1962 roku jeden z synów zamieszkał wraz z żona (czyli zainteresowaną zasiedzeniem) u teściowej. Mieli powiedziane, że połowa domu bedzie już dla nich, a także mogą użytkować ziemię, co też czynili (zboże, ziemniaki hodowla prosiąt). Obecnie mąż zainteresowanej nie żyje, zmarł w 1994 roku, a w 1997 zmarła teściowa. Zainteresowana do dnia dzisiejszego mieszka na tym gruncie i w domu, które od zamieszkania uważa za swoja własność. Jaki wpływ na zasiedzenie ma podanie wszystkich spadkobierców? Czy jak toczy się sprawa o masę spadkową po teściach czy będzie to miało wpływ w sprawie o zasiedzenie (podobno zainteresowana nie będzie brana pod uwagę przy tym podziale, bo mąż jej zmarł wcześniej od swojej matki)?"

Odpowiedź prawnika: Spadek a zasiedzenie

Stwierdzenia nabycia spadku po ojcu i matce męża zainteresowanej. Jednym ze spadkobierców po teściu jest mąż zainteresowanej, obecnie już nie żyjący. Jednakże sąd stwierdzając nabycie spadku po teściu wymieni w postanowieniu jako spadkobiercę także zmarłego męża zainteresowanej. Odziedziczył on bowiem (razem z matka i bratem) spadek po ojcu. Zainteresowana dziedziczy po swoim mężu, do którego majątku osobistego wchodzi majątek odziedziczony po ojcu. W ten sposób, pośrednio, zainteresowana nabędzie część spadku po teściu. Aby zainteresowana, po stwierdzeniu nabycia spadku po teściu, mogła brać udział także w dziale tego spadku, musi legitymować się postanowieniem o stwierdzeniu nabycia spadku po mężu.

Zainteresowana nie będzie natomiast brana pod uwagę w spadkowym dotyczącym po teściowej, bo mąż jej zmarł wcześniej od swojej matki.  

We wszystkich wnioskach o stwierdzenie nabycia spadku należy wskazać wszystkich potencjalnych spadkobierców. Nie ma to wpływu na zasiedzenie. Postanowienia o stwierdzaniu nabycia spadku nie wskazują osobę spadkobiercy, a nie skład masy spadkowej.

Jeśli Pani jest zainteresowana zasiedzeniem, powinna Pani złożyć wniosek o jego stwierdzenie, który będzie rozpatrywany w postępowaniu nieprocesowym.

Przesłanki zasiedzenia opisuje artykuł Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

Należy jednak zwrócić uwagę na treść art. 618 kodeksu postępowania cywilnego, który znajduje zastosowanie do postępowania o dział (nie stwierdzenie nabycia) spadku. Zgodnie z tym przepisem w postępowaniu o dział spadku sąd rozstrzyga także spory o prawo żądania działu i o prawo własności (np. o zasiedzenie), jak również wzajemne roszczenia współspadkobierców z tytułu posiadania rzeczy. Rozstrzygając spór o prawo żądania  działu lub o prawo własności, sąd może wydać w tym przedmiocie postanowienie wstępne.

Z chwilą wszczęcia postępowania o dział odrębne postępowanie w sprawach wymienionych w paragrafie poprzedzającym jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie odział. Jeżeli jednak postępowanie o dział zostało wszczęte po wydaniu wyroku, przekazanie następuje tylko wówczas, gdy sąd drugiej instancji uchyli wyrok i sprawę przekaże do ponownego rozpoznania. Postępowanie w sprawach, które nie zostały przekazane, sąd umarza z chwilą zakończenia postępowania odział spadku.

Po zapadnięciu prawomocnego postanowienia o dział spadku uczestnik nie może dochodzić roszczeń przewidzianych w paragrafie pierwszym, chociażby nie były one zgłoszone w postępowaniu odział spadku. Powyższe dotyczy jednak tylko współspadkobierców, a w tym przypadku miałoby znaczenie tylko w postępowaniu spadkowym dotyczącym spadku po Pani mężu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika