Prawo do zasiedzenia nieruchomości

Pytanie:

"Moja Babcia dostała w 1935 roku w wyniku podziału własności po zmarłych rodzicach działkę siedliskową o pow. 16 arów oraz w innym miejscu działkę zalesioną o pow. ok. 1 ha. Dziadkowie zmarli w 1967 (Babcia) i w 1969 roku (Dziadek). W dokumentach prowadzonych przez różne w tym okresie urzędy brak jest jednoznacznego określenia własności tych działek. Nie zostały też założone księgi wieczyste. Natomiast obie te działki są wydzielone na mapie gruntów - posiadają też oznaczenia numerami działek. Po śmierci Dziadków podatki początkowo płacił ich syn (brat mojej Mamy). W 1971 roku wuj \"sprzedał\" działkę siedliskową umową nieformalną starszemu małżeństwu z dużego miasta, którzy korzystali z niej jak z działki letniskowej i płacili podatki. W 1993 roku taką samą umową nieformalną \"odkupiłem\" od nich tę działkę, uregulowałem w Gminie zaległe opłaty i zgłosiłem się jako osoba władająca tymi nieruchomościami. \"Odkupiłem\" też tę umowę z 1971 roku. Teraz ja płacę podatki i korzystam z tych nieruchomości: w 1994 roku dostałem zgodę od Wójta na doprowadzenie wody, wyremontowałem i przebudowałem znajdujący się na tej działce dom, ogrodziłem całą działkę siedliskową - jednym słowem jestem jej posiadaczem. Czy mogę już teraz skutecznie ubiegać się o zasiedzenie, doliczając okres tego wcześniejszego posiadania przez moich poprzedników - czyli od 1971 r.? Jak ustalić kto faktycznie jest właścicielem tych nieruchomości, tzn. przeciw komu biegnie to zasiedzenie? Nikt inny spośród spadkobierców moich Dziadków nie zgłaszał się nigdy do tego \"spadku\"."

Odpowiedź prawnika: Prawo do zasiedzenia nieruchomości

Zapewne nieruchomość po dziadkach odziedziczyły ich dzieci, a jeśli w dniu otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy) któreś z dzieci (Pana wujków, ciotek) nie żyło, dziedziczyły po nich ich dzieci. Zatem właścicielami działki była po śmierci dziadków Pana mama oraz wujek, jeśli dziadkowie nie mieli innych dzieci. Jeśli mieli, to również i te dzieci po nich dziedziczą (a jeśli dzieci te nie żyły w dniu otwarcia spadku) oraz ich dzieci (pana kuzynostwo). Zatem właścicielem nieruchomości są spadkobiercy. Pan jako wnuk może być uznany posiadaczem nieruchomości od 1993 r. bez wątpienia. Wcześniejszy okres może Pan zaliczyć tylko, jeśli wykonywał Pan władztwo nad nieruchomością w taki sposób, że traktował ją Pan jak swoją własność. Doliczyć może Pan również i okres posiadania swojej mamy (jako spadkodawczyni). Nie może Pan doliczać okresu posiadania przez starsze małżeństwo, gdyż w tym okresie Pan nie posiadał, a Państwo ci nie są Pana spadkodawcami (Pan nie jest ich następcą prawnym). Jeśli mimo zawarcia umowy Pan posiadał przedmiotową nieruchomość to może Pan zaliczyć owy okres posiadania w celu określenia 30 letniego terminu posiadania uprawniającego do zasiedzenia. W celu ustalenia kto jest właścicielem nieruchomości należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po dziadkach oraz po tych ich spadkobiercach, którzy nie żyją. Na marginesie należy dodać, że po wuju może Pan zaliczyć jego okres posiadania w przypadku, gdy jest Pan spadkobiercą po nim. W efekcie okres posiadania od 1971 może Pan liczyć w stosunku do nieruchomości posiadanej po matce i tych spadkobiercach, po których Pan dziedziczy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika