Zasiedzenie a samowola budowlana

Pytanie:

Czy na zasiedzenie wpływa samowola budowlana?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zasiedzenie następuje, zgodnie z art. 172 k.c. przy posiadaniu jak właściciel (posiadanie samoistne) przez nieprzerwany okres oznaczony w ustawie. Żadna inna okoliczność nie ma wpływu na stwierdzenie zasiedzenia. W szczególności dokonanie samowoli budowlanej będące występkiem z art. 90 ustawy prawo budowlane w żaden sposób nie wpływa na zasiedzenie. Paradoksalnie prowadzenie robót budowlanych na nieruchomości może stanowić dowód posiadania samoistnego, tj. władania rzeczą jak właściciel.
Tagi: 

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.9.2018

  Zasiedzenie - Kiedy można stać się właścicielem przez zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. W drodze zasiedzenia można nabyć własność każdej nieruchomości (gruntowej, budynkowej i lokalowej) (...)

 • 4.4.2016

  Zasiedzenie nieruchomości

  Stara rzymska paremia głosi Volenti non fit iniuria (chcącemu nie dzieje się krzywda). Dlatego zawsze należy dbać o swoje interesy, ponieważ w przeciwnym razie możemy ponieś konsekwencje (...)

 • 6.5.2010

  Samowola budowlana

  Istnieje kilka możliwości naruszenia przepisów dotyczących budowania obiektów i przeprowadzania robót budowlanych. Na wybudowanie większości obiektów należy mieć pozwolenie (...)

 • 19.4.2017

  Czego dotyczy zasiedzenie?

  Zasiedzenie to jedna z form nabycia własności rzeczy poprzez jej długotrwałe, faktyczne posiadanie. Zasiedzenie jest więc sposobem nabycia własności przez upływ czasu. Zasiedzenie jest sposobem (...)

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)