Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP i praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem zasiedzenia.
Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze zasiedzenia powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Stosownie do art. 15 ust. 2 cyt. ustawy nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania.
Punktem wyjścia do ustalenia czy obowiązek podatkowy z tytułu zasiedzenia może powstać również od osób nieżyjących niniejszej interpretacji jest analiza art. 21 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadku podatku od spadków i darowizn (któremu podlega również zasiedzenie) zobowiązanie podatkowe powstaje w drodze doręczenia decyzji ustalającej to zobowiązanie.
Jeśli zatem nabywcy nieruchomości w drodze zasiedzenia nie żyją, zobowiązanie z tytułu podatku od spadków i darowizn, które powstaje tj. z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania nie powstanie, ze względu na brak możliwości przeprowadzenia postępowania podatkowego, wydania decyzji i doręczenia decyzji.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (tak: postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Skierniewicach z 7 marca 2007 r., sygn. US EI/10/66/06).