Stwierdzenie zasiedzenia na nieżyjące osoby
Pytanie:
"W 2005 roku nabyłem przed notariuszem 3 działki gruntu. Niedawno odpowiedni sąd po postępowaniu z mojego wniosku wydał postanowienie stwierdzające nabycie w 1971 roku i 1988 roku przez zasiedzenie własności 2 działek przez nieżyjących już rodziców strony sprzedającej. Sąd wyższej instancji po mojej apelacji stwierdził również nabycie w 2005 roku przez zasiedzenie przeze mnie trzeciej działki . Na podstawie tych postanowień oraz aktu notarialnego została założona dla tych 3 działek księga wieczysta (wcześniej działki nie posiadały urządzonej księgi wieczystej) gdzie zostałem wpisany jako ich właściciel. Ponieważ jako podstawa nabycia prawa własności w księdze wieczystej został wpisany akt notarialny jak i postanowienia sądów o zasiedzeniu to obecnie gdy chcę dokonać jakichkolwiek czynności notarialnych - notariusz żąda ode mnie przedstawienia zaświadczenia z urzędu skarbowego, że podatek od zasiedzenia został zapłacony. Rozumiem, że powinienem opłacić jedynie podatek od zasiedzenia, które zostało stwierdzone na moją (czyli tylko zasiedzenie 1 działki) rzecz a nie na rzecz poprzedników prawnych. Czy urząd skarbowy może zażądać zapłacenia podatku od zasiedzenia stwierdzonego na rzecz nieżyjących już osób a jeśli tak to od kogo - od ich spadkobierców czy ode mnie?"
Odpowiedź prawnika: Stwierdzenie zasiedzenia na nieżyjące osoby
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium RP i praw majątkowych wykonywanych na terytorium RP tytułem zasiedzenia.
Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze zasiedzenia powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie. Stosownie do art. 15 ust. 2 cyt. ustawy nabycie własności w drodze zasiedzenia podlega opodatkowaniu w wysokości 7% podstawy opodatkowania.
Punktem wyjścia do ustalenia czy obowiązek podatkowy z tytułu zasiedzenia może powstać również od osób nieżyjących niniejszej interpretacji jest analiza art. 21 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w przypadku podatku od spadków i darowizn (któremu podlega również zasiedzenie) zobowiązanie podatkowe powstaje w drodze doręczenia decyzji ustalającej to zobowiązanie.
Jeśli zatem nabywcy nieruchomości w drodze zasiedzenia nie żyją, zobowiązanie z tytułu podatku od spadków i darowizn, które powstaje tj. z dniem doręczenia decyzji ustalającej wysokość zobowiązania nie powstanie, ze względu na brak możliwości przeprowadzenia postępowania podatkowego, wydania decyzji i doręczenia decyzji.
Powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych (tak: postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Urzędu Skarbowego w Skierniewicach z 7 marca 2007 r., sygn. US EI/10/66/06).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?