Pozew przeciwko wspólnocie

Pytanie klienta:

""Posiadam od 20 lat nieruchomość, która jest w zabudowie szeregowej zespolona z nieruchomością przyległa, w której mieszka wspólnota mieszkaniowa licząca 7 rodzin. Na terenie nieruchomości wspólnoty znajduje się zbiornik nieczystości – szambo, który jest przyłączony również do mojej nieruchomości. Taki stan wspólnego zbierania nieczystości z obu nieruchomości trwa od 1984 roku. W ostatnich miesiącach lokatorzy wspólnoty mieszkaniowej utrudniają mi dostęp do szamba, by móc go opróżnić, jak też grożą, że odłączą moja nieruchomość od tego szamba. Czy mogę pozwać wspólnotę mieszkaniową o przywrócenie posiadania i zakaz naruszeń w związku z tym, że w dobrej mierze użytkuje ten zbiornik nieczystości już 20 lat? Czy może powinnam złożyć inne powództwo i jakiej treści?""

Odpowiedź prawnika:

Korzystanie z szamba przez 20 lat w dobrej wierze mogło doprowadzić do zasiedzenia służebności. Jednakże służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Jeżeli właściciel(e) nieruchomości, na której znajduje się zbiornik, wiedzieli o podłączeniu nieruchomości sąsiedniej, gdyż jest to w jakiś sposób widoczne, to wydaje się, iż przewód łączący tę nieruchomość z szambem można uznać za trwałe i widoczne urządzenie. Wymagane jest, aby to urządzenie było wykonane przez osobę inną niż właściciel(e) nieruchomości obciążonej służebnością.

Do ochrony służebności, która jest ograniczonym prawem rzeczowym, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Dlatego też można żądać ochrony windykacyjnej (o przywrócenie posiadania lub zaprzestanie naruszeń).