Pozew przeciwko wspólnocie

Pytanie:

Posiadam od 20 lat nieruchomość, która jest w zabudowie szeregowej zespolona z nieruchomością przyległa, w której mieszka wspólnota mieszkaniowa licząca 7 rodzin. Na terenie nieruchomości wspólnoty znajduje się zbiornik nieczystości – szambo, który jest przyłączony również do mojej nieruchomości. Taki stan wspólnego zbierania nieczystości z obu nieruchomości trwa od 1984 roku. W ostatnich miesiącach lokatorzy wspólnoty mieszkaniowej utrudniają mi dostęp do szamba, by móc go opróżnić, jak też grożą, że odłączą moja nieruchomość od tego szamba. Czy mogę pozwać wspólnotę mieszkaniową o przywrócenie posiadania i zakaz naruszeń w związku z tym, że w dobrej mierze użytkuje ten zbiornik nieczystości już 20 lat? Czy może powinnam złożyć inne powództwo i jakiej treści?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Korzystanie z szamba przez 20 lat w dobrej wierze mogło doprowadzić do zasiedzenia służebności. Jednakże służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Jeżeli właściciel(e) nieruchomości, na której znajduje się zbiornik, wiedzieli o podłączeniu nieruchomości sąsiedniej, gdyż jest to w jakiś sposób widoczne, to wydaje się, iż przewód łączący tę nieruchomość z szambem można uznać za trwałe i widoczne urządzenie. Wymagane jest, aby to urządzenie było wykonane przez osobę inną niż właściciel(e) nieruchomości obciążonej służebnością.

Do ochrony służebności, która jest ograniczonym prawem rzeczowym, stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Dlatego też można żądać ochrony windykacyjnej (o przywrócenie posiadania lub zaprzestanie naruszeń).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

NA SKÓTY