Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Jeśli chodzi o dopuszczalność złożenie jednego wniosku o zasiedzenie dwóch odrębnych nieruchomości, to powinno to zostać rozstrzygnięte na podstawie art. 191 kpc (który ze względu na brak przepisów szczególnych w tej kwestii, musi znaleźć zastosowanie do postępowania nieprocesowego o stwierdzenie zasiedzenia). W tej sytuacji, jako że mamy do czynienia z wnioskami jednego rodzaju, rozstrzyganymi w jednym trybie postępowania nieprocesowego (stwierdzenie zasiedzenia), do których to spraw właściwy jest ten sam sąd (skoro są to nieruchomości sąsiednie, to zapewne sądem właściwym miejscowo ze względu na położenie nieruchomości jest ten sam sąd), możemy stwierdzić, iż istnieje możliwość rozstrzygnięcia kwestii zasiedzenia w jednym postępowaniu.
Jeśli chodzi o opłatę sądową od takiego wniosku, to należy przyjąć, że są to dwa wnioski o stwierdzenie zasiedzenia dwóch nieruchomości, mimo że wnioski te zostały zawarte w jednym piśmie. Naszym zdaniem powinna być tu uiszczona opłata sądowa od każdego z wniosków po 2 tys. zł każda.
Jeśli chodzi o trzecie pytanie, to postanowienie sądu o stwierdzeniu zasiedzenia stanowi tytuł będący podstawą do wpisania danej osoby jako właściciela do księgi wieczystej.