Podstawa wpisu zasiedzenia do księgi wieczystej

Pytanie klienta:

""Posiadam wypis i wyrys z rejestru gruntów dotyczący nieruchomości, którą posiadam nieprzerwanie od ponad 20 lat, potwierdzony przez odpowiedniego starostę i geodetę, na którym wpisano, kto jest współwłaścicielem nieruchomości. Czy na podstawie tych dokumentów mogę starać się o wpis do księgi wieczystej, czy też powinnam przeprowadzić postępowanie przed sądem o stwierdzenie zasiedzenia nieruchomości i dopiero po wydaniu postanowienia przez sąd wnosić o wpis do księgi wieczystej? ""

Odpowiedź prawnika:

Zasiedzenie następuje z mocy prawa w dacie upływu wymaganego okresu nieprzerwanego posiadania, jednakże sądowe stwierdzenie zasiedzenia jest niezbędne dla celów dowodowych, aby możliwy był jakikolwiek obrót własnością określonej nieruchomości. Wskazane w pytaniu dokumenty nie mogą być zatem podstawą wpisu do księgi wieczystej prawa własności nieruchomości nabytego na skutek zasiedzenia tej nieruchomości, mogą być jednak przydatne w sądowym postępowaniu o stwierdzenie zasiedzenia.

Sądowe postępowanie w przedmiocie stwierdzenia zasiedzenia toczy się w postępowaniu nieprocesowym stosownie do treści art. 609-610 kodeksu postępowania cywilnego. W jego wyniku sąd wyda postanowienie, w którym przesądzi, kto nabył w określonej dacie własność nieruchomości. Prawomocne postanowienie o takiej treści będzie podstawą wpisu do księgi wiezystej i podejmowania wszelkich czynności, jakie przysługują właścicielowi nieruchomości. Z uwagi, że nie posiada Pani umowy w formie aktu notarialnego, która okazała się np. później nieważna, to oznacza, że jest Pani posiadaczem w złej wierze a zatem powinna Pani dla zasiedzenia wykazać się 30 letnim terminem posiadania dla zasiedzenia.