Zasiedzenie nieruchomości państwowej w latach 1965-1990

Pytanie:

"Czy można zasiedzieć nieruchomość, jeżeli zasiedzenie rozpoczęło się w roku 1965?"

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie nieruchomości państwowej w latach 1965-1990

Do 1 października 1990 r. obowiązywał przepis Kodeksu cywilnego art. 177:
Art. 177. Przepisów o nabyciu własności przez zasiedzenie nie stosuje się, jeżeli nieruchomość jest przedmiotem własności państwowej.
Jeżeli zasiedzenie biegłoby przeciwko własności państwowej, to nie mogłoby doprowadzić do zasiedzenia. Od 1 października 1990 r. należałoby stosować zaś przepis art. 10 ustawy zmieniającej Kodeks cywilny z dnia 28 lipca 1990 r.:
Art. 10. Jeżeli przed dniem wejścia w życie (przed 01.10.1990) niniejszej ustawy istniał stan, który według przepisów dotychczasowych wyłączał zasiedzenie nieruchomości, a według przepisów obowiązujących po wejściu w życie tej ustawy prowadzi do zasiedzenia, zasiedzenie biegnie od dnia wejścia jej w życie; jednakże termin ten ulega skróceniu o czas, w którym powyższy stan istniał przed wejściem w życie ustawy, lecz nie więcej niż o połowę.
Zasiedzenie zaczęłoby więc biec po 1 października 1990, jednakże czas potrzebny do zasiedzenia uległby skróceniu (o 10 lub 15 lat w zależności od dobrej lub złej wiary)


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika