Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej

Pytanie:

"Jeżeli zostałem umieszczony przez bank w BIK to czy po spłacie swoich zobowiązań bank może mnie wykreślić z Biura Informacji Kredytowej? Jakie przepisy to regulują?"

Odpowiedź prawnika: Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej

Bank, który korzysta z usług Biura Informacji Kredytowej zobowiązany jest wobec niego do przesyłania informacji kompletnych, prawdziwych i dokładnych - a zatem także do zgłoszenia, że dany klient spłacił terminowo swoje zabowiązania kredytowe i nie ma wobec banku żadnych zaległości. Jednocześnie wszelkie zastrzeżenia odnośnie treści danych osobowych klient banku powinien kierować do banku będącego właścicielem tych danych - czyli w tym przypadku banku, który udzielił kredytu. Ponadto zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych każdej osobie, której dane umieszczone w zbiorach danych przysługuje prawo do żądania uzupełnienia, uaktualnienia, sprostowania danych osobowych, czasowego lub stałego wstrzymania ich przetwarzania lub ich usunięcia, jeżeli są one niekompletne, nieaktualne, nieprawdziwe lub zostały zebrane z naruszeniem ustawy albo są już zbędne do realizacji celu, dla którego zostały zebrane. W przypadku wystosowania takiego żądania do BIKu - to zgodnie z umową między BIKiem a danym bankiem - bank zobowiązany jest do niezwłocznego podjęcia niezbędnych działań aby sprawdzić zasadność żądania klienta. W przypadku stwierdzenia przez Bank, że żądanie Klienta jest uzasadnione, Bank niezwłocznie podejmie wszystkie działania, aby wyjaśnić przyczyny przekazania niepoprawnych danych, wycofa dane z bazy lub w zależności od oceny możliwych skutków dla innych banków prześle do Bazy poprawne dane. Należy także wspomnieć, że klient ma prawo raz na 6 miesięcy zwrócić się do Biura Informacji Kredytowej z wnioskiem w celu sprawdzenia swoich danych osobowych.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • kasiex 2013-03-24 10:28:57

  jaki jest czas przetrzymywania inf przez BIK (kredyt nie byl spalacany terminowo) czy to tez zalezy od tego w jakim benku byl brany kredyt?

 • werywiusz 2013-03-10 20:13:22

  Witam!! pytanie do ziarko skad wziełeś druk lub wniosek żeby wysłac bo ja nie moge znaleźść w internecie a nie wiem jak napisac mozesz mi pomóc!!pozdrawiam

 • ziarko 2013-01-29 21:12:09

  dostałem odpowiedź po wystosowaniu pisma do banku,że przy najbliższej korekcie zostanę wykreślony z BIK-u i czekam. bank ma na to do 30 dni i BIK do 30 dni co będzie dalej? zobaczymy

 • Jadwiga 2013-01-13 18:55:18

  Czy komuś udało się wykreślić z BIKu?

 • 185 2011-12-07 12:55:13

  splaciłam kredyt do końca ale dopiero jak dostałam pismo z windykacji splacilam kredyt pół tora roku temu od 2 lat nie brałam żadnego kredytu teraz chcem wziąść kredyt na hipoteke i bank powiedział ze nie dostane bo jestem w BIk chcem napisać do banku żeby mnie wykreślił z BIk bo kredyt został spłacony czy Bik mnie skreśli i dostane kredyt?

 • ktos 2011-12-02 13:31:21

  zrestrukturyzowlam kredyty czy moja historia zła w biku bedzie widoczna? oczekuej na porade prawna,


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika