Prawo bankowe: Kredyty i pożyczki - Porady prawne

Elementy umowy kredytu

Jakie elementy powinna obejmować umowa kredytu?

Charakter umowy kredytu bankowego

Jaki jest charakter prawny umowy kredytu bankowego?

Spłata cudzego kredytu a hipoteka

Czy spłacając cudzy kredyt zabezpieczony hipoteką nabywa się tę hipotekę do wysokości spłaconego kredytu?

Regres roszczenia w przypadku solidarności dłużników

Czy w przypadku kiedy ja jako poręczyciel spłacę cały dług, mogę zażądać od pozostałych poręczycieli i tych, którzy wzięli kredyt uregulowania należności wobec mnie?

Wierzytelność hipoteczna a denominacja złotego w 1994

Jak przelicza się długi hipoteczne powstałe przed denominacją złotego a płatne już po jej dokonaniu?

Kredyt denominowany a dewizowy

Bank udzielił mi kredytu we CHF znam kurs wg. jakiego przeliczono mi ten kredyt znam wartość kredytu we frankach, wpływ na moje konto jest w PLN. Harmonogram spłat rat kapitałowych jak i odsetek (...)

Separacja a kredyt hipoteczny

Bank, w którym staram się o kredyt hipoteczny odmówił udzielenia kredytu z uwagi na to, że mam orzeczoną separację a nie rozwód. Czy z punktu widzenia kredytodawcy fakt, iż potencjalny kredytobiorca (...)

Zaświadczenie o zarobkach dla banku

Pracownik poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach celem przedłożenia do banku wnioskując o kredyt. Formularz zaświadczenia zawiera klauzule "wynagrodzenie jest, nie jest obciążone z tytułów (...)

Bankructwo banku a kredyt

Bank, który udzielił osobie fizycznej kredytu hipotecznego bankrutuje. Czy to oznacza, że umowa kredytowa przestanie obowiązywać, a osoba będzie musiała zwrócić pożyczone środki mimo, że terminowo (...)

Skutki sekurytyzacji dla dłużnika banku

W czasie trwania związku małżeńskiego udzieliłem poręczenia wekslowego swej żonie do kredytu bankowego na potrzeby jej działalności gospodarczej oraz poręczenia kredytu kupieckiego do firmy, (...)

Kredyt dla osoby chorej psychicznie

Siostra moja jest osobą niepełnosprawną (chora psychicznie). Pod namowa przyjaciela-oszusta wzięła dla niego na swoje nazwisko 2 pożyczki w banku i kupiła mu komórkę, po czym przyjaciel jej zniknął. (...)

Przejęcie długu - kredytu hipotecznego

Mój mąż jest kilkuletnim hazardzistą. Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wzięliśmy go na 30 lat. W chwili obecnej jedynym żywicielem rodziny jest mąż. Ja mam zasądzone (...)

Dodatkowe opłaty dla pośrednika kredytowego

Przedsiębiorca, prowadzi biuro pośrednictwa kredytowego. Ma podpisaną umowę z bankiem, że w zamian za sporządzenie umowy kredytowej bank płaci pośrednikowi określone wynagrodzenie. Jednak pośrednik, (...)

Poręczenie cudzoziemca za kredyt mieszkaniowy

Zamierzam kupić mieszkanie w Polsce. Mam obywatelstwo polskie i angielskie, ale mieszkam w Anglii. Chcę zaciągnąć kredyt w jednych z banków (polskim lub zagranicznym, ale zarejestrowanym w Polsce). (...)

Przedawnienie roszczeń banku z debetu

Posiadałem w banku konto osobiste ROR. Otrzymałem kartę kredytową X, która działała w oparciu o tenże rachunek tzn. w przypadku wykonania transakcji kartą po zakończonym miesiącu przychodziło (...)

Wypowiedzenie rocznego kredytu odnawialnego

Jeżeli na dzień 31 sierpnia firmie kończy się roczna umowa kredytowa (kredyt w rachunku bieżącym odnawialny corocznie), a bank zwleka z wydaniem decyzji nt. odnowienia bądź nie kredytu - ani nie (...)

Ustanowienie współwłasności mieszkania

Chciałbym ustanowić współwłasność na lokal (mieszkanie). Nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego. Chciałbym aby u notariusza ta osoba, w tym przypadku mój rodzic mógł być współwłaścicielem (...)

Zajęcie ruchomości przez komornika

Czy komornik może zająć dłużnikowi samochód, który dłużnik ten wciąż spłaca ratalnie? Czy będzie to skuteczne zajęcie do wartości już spłaconej? Czy może go spieniężyć celem zaspokojenia (...)

Obowiązki informacyjne banku

Czy istnieją przepisy, które regulują obowiązek informowania dłużnika o aktualnej wysokości zadłużenia, np. po każdej zmianie salda, tj. po wpłacie? Czy bank jest zobowiązany do przedstawieniu (...)

Debet na koncie bankowym a kara umowna

Płacąc kartą płatniczą, nieświadomie przekroczyłam dostępne saldo o 1,20; później zapłaciłam jeszcze ok. 5 zł też ponad limit. Bank naliczył mi za to karę po 25 zł za każdą kwotę, czyli (...)

Kredyt w banku zagranicznym

Czy wedlug nowej ustawy prawo dewizowe Polacy, jak również polskie firmy mogą zaciągać kredyty od banków zagranicznych poprzez ich agentów działających w Polsce ? Czy obecnie bank zagraniczny (...)

Wniosek o umorzenie odsetek a egzekucja

Razem z mamą i siostrą podpisałyśmy w roku 1999 umowę kredytu na cele mieszkaniowe z odroczonym terminem spłaty, zabezpieczony hipoteką. Kredyt został nam wypowiedziany (z naszej winy). Sprawa (...)

Umorzenie zobowiązania z kredytu przez bank

Czy bank może umorzyć część zobowiązania, np. z tytułu umowy kredytowej, tzn. zrezygnować z dochodzenia części kredytu? Czy prawo bankowe zezwala na to? Czy dokument wygenerowany elektronicznie (...)

Wykreślenie z Biura Informacji Kredytowej

Jeżeli zostałem umieszczony przez bank w BIK to czy po spłacie swoich zobowiązań bank może mnie wykreślić z Biura Informacji Kredytowej? Jakie przepisy to regulują?

Zaciągnięcie kredytu przez wspólnotę mieszkaniową

Czy wspólnota mieszkaniowa może zaciągnąć kredyt w banku (na remont dachu)? Jeśli tak, to jakich zabezpieczeń może zażądać bank i kto odpowiada za spłatę kredytu?

Cesja wierzytelności przez bank

Mój bank, w którym mam niespłacony kredyt, dokonał cesji na rzecz firmy windykacyjnej, która teraz dochodzi ode mnie roszczenia. Czy Bank mógł dokonać umowy cesji? Czy w tym przypadku nie obowiązuje (...)

Wypowiedzenie bankowi umowy o kartę kredytową

Wypowiedziałem bankowi, zgodnie z jego regulaminem, korzystanie z karty kredytowej z miesięcznym wypowiedzeniem. Oddałem kartę i bank dał mi 30 dni na spłacenie salda karty. Czy bank ma prawo za (...)

Wystąpienie banku ze skargą pauliańską

Czy skargę pauliańską wierzyciel (bank) może wnieść (i na ile ona w praktyce jest skuteczna) przeciwko poręczycielowi kredytu bankowego?

Wypowiedzenie umowy kredytu a zdolność kredytowa

Czy bank może wypowiedzieć kredyt na podstawie utraty zdolności kredytowej mimo, że raty były spłacane terminowo? Taka sytuacja wystąpiła w banku w którym mamy zaciągnięty kredyt.

Zakres obowiązywania tajemnicy bankowej

Czy pracownik banku, który przychodzi do domu kredytobiorcy zalegającego ze spłatą rat kredytu, ma prawo informować matkę kredytobiorcy (która nic nie wiedziała o kredycie) o stanie zadłużenia (...)

Spłata kredytu w dzień ustawowo wolny od pracy

Mam kredyt w banku spółdzielczym z terminem spłaty na 30 dzień każdego miesiąca - w tym to dniu odsetki wraz z ratą kapitałową powinny znajdować się na koncie bankowym. Co dzieje się w przypadku (...)

Zajęcie przez komornika rachunku kredytowego

Dłużnik posiada konto bankowe, na którym ma dostępną linię kredytową. Czy komornik może zająć pieniądze z linii kredytowej?

Niezapłacony kredyt a wyjazd za granicę

Czy osoba, która ma niespłacone zadłużanie w banku w postaci kredytu, może mieć ograniczoną możliwość wyjazdu poza granice Polski? Tzn. Czy może się spotkać na granicy z odmowa przejazdu przez (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika