Zajęcie ruchomości przez komornika

Pytanie:

"Czy komornik może zająć dłużnikowi samochód, który dłużnik ten wciąż spłaca ratalnie? Czy będzie to skuteczne zajęcie do wartości już spłaconej? Czy może go spieniężyć celem zaspokojenia wierzyciela?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie ruchomości przez komornika

Do egzekucji z ruchomości komornik przystępuje przez ich zajęcie. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika.

Nie należy zajmować więcej ruchomości ponad te, które są potrzebne do zaspokojenia należności i kosztów egzekucyjnych. Jak wynika zatem z tych regulacji nie ma znaczenia czy samochód jest już „spłacony” czy jeszcze nie. Samo zajęcie następuje bez względu na to czy dłużnik jest właścicielem rzeczy czy może nim nie jest. Wystarczy, by doszło do skutecznego zajęcia, aby rzeczy te np. samochód znajdowały się we władaniu dłużnika.

Poza tym należy podkreślić, iż przedmiot zakupiony na raty zmienia właściciela nie z ostatnią zapłaconą ratą, ale z pierwszą.

Wiadomym jest, że dla właściwego wykorzystania samochodu dla nabywcy powinien być on właścicielem całości samochodu, a nie ułamkowej części. Komornik zajmie więc całą rzecz ruchomą w postaci samochodu. Kodeks postępowania cywilnego stawia pewne ograniczenie, aby nie zajmować ruchomości ponad potrzebę, która jest wyznaczona egzekwowana należnością i kosztami egzekucji. Jeżeli wierzycielem jest bank mógł zostać ustanowiony zastaw rejestrowy na samochodzie jako zabezpieczenie kredytu. Zajęcie ruchomości następuje bez względu na to czy na ruchomości, rzeczy, samochodzie został ustanowiony zastaw. Ma to jednak znaczenie pod kątem realizacji wierzytelności i kolejności zaspokajania wierzycieli.

Spieniężenie samochodu poprzez jego sprzedaż jest jedną z form egzekucji, a zatem jest dopuszczalne. W przedstawionym stanie faktycznym najprawdopodobniej do takiego stanu właśnie dojdzie. Z uzyskanej sumy pieniędzy zaspokaja się wierzyciela oraz pokrywa koszty egzekucji, a ewentualną pozostałą nadwyżkę zwraca dłużnikowi.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pavlo 2015-07-21 14:45:33

    witam mam dług 3000 zł ( to jest ze wszystkimi kosztami egzekucji itp.taką informację otrzymałem od komornika ) mieszkam w kwaterunku z rodzicami jetsem członkiem czynnym osp no więc posiadam w domu mundur strażacki no i ochywiście sprzęt łączności do kontaktu z psp sprzęt jest mój wartośc ok 1200 zł no i laptopa 5 lat który służy mi do prowadzenia działalności programuje na nim systemy łączności no i z tego się utrzymuję czy komornik może zając mi te rzeczy poszę o odpowiedź

  • paulo 2014-08-23 10:12:40

    mam dlugi u komornika mam auto na kredyt ktore splacam wspolwlascicielem jest moja panna czy moze mi je zabrac prosze o prosta odpowiedz dziekuje

  • Slawek 2014-02-17 19:55:27

    A jezeli jestem wspolwlascicielem auta ,w praktyce jest moje i ja go tylko uzytkuje a 2 wspolwlasciciel ma dlugi to moze mi je zabrac komornik i dac do lycytacji np.??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika