Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Odpowiedź na pytanie zależy od formy zaciągnięcia kredytu. Wchodzą tutaj w grę dwa rozwiązania – może to być kredyt zaciągnięty w ramach prowadzenia rachunku bankowego lub kredyt w ścisłym znaczeniu (nie prowadzony w ramach konta).
W pierwszym przypadku bank rzeczywiście ma obowiązek informowania posiadacza rachunku o każdej zmianie stanu tego rachunku. Wynika on z art. 728 §1 kodeksu cywilnego. W myśl tego przepisu sposób udzielania informacji powinien zostać określony w umowie. Art. 728 §2 k.c. precyzuje, że bank ma obowiązek przesyłania posiadaczowi rachunku co najmniej raz w miesiącu bezpłatnie wyciągu z rachunku wraz ze zmianą stanu rachunku i ustaleniem salda. Strony mogą w umowie przewidzieć inny sposób informowania.
Jeżeli chodzi o „zwykły” kredyt, przepisy dotyczące informowania kredytobiorcy o stanie zadłużenia wynikają z przepisów ogólnych kodeksu cywilnego dotyczących zobowiązań. Konkretnie chodzi tutaj o art. 354 §2 k.c. nakładający na wierzyciela obowiązek współpracy z dłużnikiem przy wykonywaniu zobowiązania. Powołując się na niego stwierdzić można, że bank ma obowiązek informowania kredytobiorcy o stanie jego zadłużenia na każde żądanie. Osoba zaciągająca kredyt ma także prawo oczekiwania odpowiedzi na pytania dotyczące wysokości wpłat czy sposobu ich zarachowywania. Uchylanie się przez wierzyciela od współdziałania prowadzić może do zniesienia odpowiedzialności dłużnika z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, także do zniweczenia zwłoki dłużnika.