Niezapłacony kredyt a wyjazd za granicę

Pytanie:

"Czy osoba, która ma niespłacone zadłużanie w banku w postaci kredytu, może mieć ograniczoną możliwość wyjazdu poza granice Polski? Tzn. Czy może się spotkać na granicy z odmowa przejazdu przez granice w związku toczącym się przeciwko niej postępowaniem egzekucyjnym?"

Odpowiedź prawnika: Niezapłacony kredyt a wyjazd za granicę

Postępowanie egzekucyjne ze swej natury wymaga obecności dłużnika. Kodeks postępowania cywilnego nie wymaga jednak stałej obecności dłużnika w postępowaniu. Zgodnie z art. 761 § 3 k.p.c., dłużnik, który został zawiadomiony o wszczęciu egzekucji obowiązany jest do powiadomienia w terminie 7 dni organu egzekucyjnego o każdej zmianie miejsca swego pobytu trwającej dłużej niż jeden miesiąc. Sankcją za naruszenie tego obowiązku jest możliwość ukarania dłużnika grzywną. Nie oznacza to jednak, że dłużnik nie może swobodnie się poruszać a także wyjeżdżać za granicę. Jeżeli tylko posiada ważny paszport, może swobodnie przekroczyć granicę kraju.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika