Spłata kredytu w dzień ustawowo wolny od pracy

Pytanie:

"Mam kredyt w banku spółdzielczym z terminem spłaty na 30 dzień każdego miesiąca - w tym to dniu odsetki wraz z ratą kapitałową powinny znajdować się na koncie bankowym. Co dzieje się w przypadku jeżeli dzień 30 to sobota lub niedziela, czy odsetki i rata powinny znaleźć się już 28 czyli przed 30. Czy też mogę je wpłacić w poniedziałek mimo iż jest to 1 dzień następnego miesiąca. Pani w okienku twierdzi iż powinienem je wpłacić w piątek przed upływem miesiąca. Czy rozwiązanie tego problemu warunkują jakieś przepisy?"

Odpowiedź prawnika: Spłata kredytu w dzień ustawowo wolny od pracy

Jeżeli w umowie kredytu nie zastrzeżono inaczej, to do wszelkich terminów mają zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Warto jednak dodać, że banki w umowach o kredyt na ogół zawierają klauzulę określającą sposób postępowania w takich przypadkach. Jeżeli jednak tego nie uczyniono to zgodnie z art. 115 Kodeksu cywilnego jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy, termin upływa dnia następnego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika