Praca zmianowa

Co to jest praca zmianowa?

Przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni.

Porady prawne

W jakim systemie czasu pracy dopuszczalna jest praca zmianowa?

Według art. 146 Kodeksu pracy praca zmianowa jest dopuszczalna bez względu na stosowany u danego pracodawcy system czasu pracy. Oznacza to, że zarówno w podstawowym czasie pracy, jak i przedłużonym czasie pracy, w ruchu ciągłym, skróconym czasie pracy, zadaniowym czasie pracy, przerywanym czasie pracy, jak i w systemie skróconego tygodnia pracy i systemie czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta itd. - można stosować pracę zmianową (tj. na zmiany).

Praca zmianowa w niedziele i święta

Ponadto praca zmianowa jest jednym z tych rodzajów prac, które są dopuszczalne w niedziele i święta.

Pracownikowi wykonującemu pracę w niedziele i święta, wykonującemu pracę zmianową, pracodawca jest obowiązany zapewnić inny dzień wolny od pracy:

  • w zamian za pracę w niedzielę - w okresie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli,
  • w zamian za pracę w święto - w ciągu okresu rozliczeniowego.

Jeżeli nie jest możliwe dnia wolnego od pracy wykorzystanie w terminie 6 dni kalendarzowych w zamian za pracę w niedzielę, pracownikowi przysługuje dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego, a w razie braku możliwości udzielenia dnia wolnego od pracy w tym terminie, wówczas za każdą godzinę pracy w niedzielę pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w święto.

Jeżeli nie jest możliwe wykorzystanie dnia wolnego od pracy w ciągu okresu rozliczeniowego w zamian za pracę w święto, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% wynagrodzenia przysługującego za godziny nadliczbowe za każdą godzinę pracy w święto.

Jeżeli jakieś święto przypada w niedzielę to do pracy w to święto stosuje się przepisy dotyczące pracy w niedzielę.

Należy podkreślić, że pracownik pracujący w niedziele, wykonujący pracę zmianową powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy.

Pamiętaj, że:

  • Definicja pracy zmianowej zawiera w sobie dawną instytucję pracy czterobrygadowej, której nie ma w znowelizowanym Kodeksie pracy.
  • Praca zmianowa jest dopuszczalna w niedziele i święta.

Podstawa prawna:

  • ustawa Kodeks Pracy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. 1998 r., Nr 21, poz. 94, ze zmianami).

Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Tomasz 2021-10-29 11:24:30

    Witam. Czy pracująv w systemie trzy zmianowym, na czas nienobecności jedego z pracowników, pracodawca może ułóżyć grafik kedynie na zmiany popołudniowe i nocne?

  • Bartosz 2020-12-07 10:35:40

    Mam pytanie odnośnie dodatku. Pracuje 2dni rano 2dni popołudnie 2dni wolne ale jak przypada czyli Świątek piątek i niedziele czy za taką pracę należy się dodatek zmianowy lub inny? Był bym wdzięczny za odpowiedź

  • Pracownica 2015-03-21 20:28:54

    Czy jesli pracuje sie w cztery osoby, po dwie na jedna zmiane, kierownik moze ułożyc grafik, ze pary na zmianie beda stałe?

  • Kamil 2012-03-10 09:39:01

    Czas pracy w m-cu marzec wynosi 184godziny. Przy pracy zmianowej np.: 27-So'07:00-15:00 28-N'19:00-07:00 po tym 24 lub 48 godzin wolnego i znowu dzień potem noc Przepracowując w każdym miesiącu pełny wymiar miesięczny czasu pracy Czy przcodawca powinien wypłacić mi dodatek za pracę w niedzielę i święta. Czy może zmniejszyć miesięczny czas pracy?

  • Paweł 2011-11-15 18:17:31

    Czy pracodawca ma prawo z dnia na dzień, po dniu wolnym pracownika zmienić wcześniej ustaloną godzinę o której dany pracownik ma przyjść do pracy, lub "przerzucić" go na inną zmianę ? Czy jest w prawie pracy ustalony okres kiedy taka zmiana musi być podana do wiadomości pracownika (np. 24 godziny przed, 12 godzin przed itp) ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika