Poręczenie cudzoziemca za kredyt mieszkaniowy

Pytanie:

"Zamierzam kupić mieszkanie w Polsce. Mam obywatelstwo polskie i angielskie, ale mieszkam w Anglii. Chcę zaciągnąć kredyt w jednych z banków (polskim lub zagranicznym, ale zarejestrowanym w Polsce). Obecnie nie pracuję. Czy kredyt na mieszkanie/dom może być podżyrowany przez mojego męża, który ma stałą pracę, ale ma tylko obywatelstwo angielskie? "

Odpowiedź prawnika: Poręczenie cudzoziemca za kredyt mieszkaniowy

Umowa poręczenia nie zawiera ograniczeń co do obywatelstwa poręczyciela. Jeśli zatem mąż, który nie jest obywatelem polskim, jest gotów za Panią poręczyć to oczywiście taka umowa jest dopuszczalna w świetle prawa polskiego.

Należy jednak zwrócić uwagę, że taka forma zabezpieczenia kredytu nie musi zostać zaakceptowana przez bank. Zgodnie z art. 881 kodeksu cywilnego, poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny. Oznacza to, że wierzyciel może żądać i egzekwować należne mu świadczenie zależnie od swojej woli i stanu majątkowego, wyłącznie od poręczyciela bądź wyłącznie od dłużnika głównego bądź od obu łącznie. Jeśli zatem bank uzna, że egzekwowanie należności od poręczyciela będącego obywatelem innego państwa i nie mającego stałej pracy i majątku w Polsce jest utrudnione, wówczas nie udzieli kredytu pod takim zabezpieczeniem. Nie oznacza to jednak, że kredyt taki w ogóle nie będzie udzielony. Możliwe jest bowiem zabezpieczenie takiego kredytu hipoteką na nieruchomości, na której zakup został udzielony kredyt.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika