Przejęcie długu - kredytu hipotecznego

Pytanie:

"Mój mąż jest kilkuletnim hazardzistą. Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wzięliśmy go na 30 lat. W chwili obecnej jedynym żywicielem rodziny jest mąż. Ja mam zasądzone alimenty na dziecko, które ma 17 miesięcy i na zaspokojenie potrzeb bytowych rodzinie. Chciałabym dowiedzieć się, jakie są możliwości przepisania tylko na mnie własności mieszkania, gdyż obawiam się, że mąż po spłacie kredytu, czyli po 28 latach, będzie domagał się części mieszkania, a przez ten czas będzie mnie terroryzował psychicznie, że to jest nasze wspólne mieszkanie i że oboje mamy do niego prawo, złośliwie będzie niszczył wszystko, co w nim zrobię. Moja mama zadeklarowała się, że może płacić raty kredytu pod warunkiem, że mąż nie będzie miał do niego prawa. Mama prowadzi swoją działalność, ma 54 lata. Czy można przepisać kredyt hipoteczny?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie długu - kredytu hipotecznego

Na początku należy zauważyć, iż nie można utożsamiać ze sobą zobowiązania do spłaty kredytu oraz prawa własności mieszkania. Lokal został już zakupiony i prawo własności już przeszło – jak się domyślamy, na Panią oraz na Pani męża (lokal wszedł w skład majątku wspólnego). Oboje jesteście już właścicielami mieszkania (to, że ciąży na nim hipoteka na rzecz banku, nie wpływa na prawo własności).

Czym innym jest natomiast zobowiązanie do spłaty kredytu. Samo "przepisanie" kredytu na Pani mamę (czyli przejęcie długu) nie powoduje żadnych zmian w prawie własności mieszkania – nadal będzie ono wchodzić w skład majątku wspólnego Pani i Pani męża.

Żeby lokal wszedł do Pani majątku odrębnego (tak, by tylko Pani była jego właścicielką), należałoby dokonać darowizny. Konieczne jest tu współdziałanie obojga małżonków.

Inną możliwością byłoby ustanowienie między Panią i Pani mężem rozdzielności majątkowej, a następnie dokonanie podziału majątku wspólnego. Wtedy jednak trzeba się liczyć z koniecznością spłaty współmałżonka (można ewentualnie domagać się ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, co zmniejszyłoby wysokość spłaty).

Do przejęcia długu może dojść w dwojaki sposób: przez umowę między wierzycielem (bankiem) a osobą trzecią (Pani mamą) za zgodą dłużnika (bez tej zgody umowa będzie nieważna), albo przez umowę między osobą trzecią a dłużnikiem za zgodą wierzyciela – tu brak zgody ma taki skutek, iż osoba, która miała przejąć dług, jest odpowiedzialna względem dłużnika za to, że wierzyciel nie będzie od niego żądał spełnienia świadczenia (wobec samego wierzyciela taka umowa nie wywiera skutku, dłużnik nadal jest dłużnikiem, ale wierzyciel nie może odmówić przyjęcia zapłaty od osoby trzeciej).

Może Pani zatem np. zaproponować Pani mężowi, iż w zamian za dokonanie darowizny mieszkania do Pani majątku odrębnego Pani mama przejmie obowiązek spłaty kredytu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • RAFAŁ TOMCZUK 2011-10-08 17:37:31

    WITAM MAM Z ŻONĄ MIESZKANIE W KREDYCIE HIPOTECZNYM.PLANUJEMY SIĘ ROZWIEŚĆ.CHCIAŁBYM KUPIĆ TO MIESZKANIE TAKŻE NA KREDYT HIPOTECZNY(SPŁACIĆ RESZTE ZADŁUŻENIA I RESZTE PIENIĘDZY PRZEKAZAĆ ŻONIE).CZY WYSTARCZY DO TEGO USTANOWIC ROZDZZIELNOŚĆ MAJĄTKOWĄ?WTEDY PRZEPISALIBYŚMY KREDYT TYLKO NA ŻONĘ.CZY WTEDY MÓGŁBYM ZAWRZEĆ Z NIĄ UMOWĘ KUPNA SPRZEDAŻY?OBOJE JESTEŚMY WSPÓŁWŁAŚCICIELAMI MIESZKANIA I OBOJE JESTEĘMY WPISANI DO HIPOTEKI.CZY STAŁOBY TO NA PRZESZKODZIE?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika