Prawo cywilne: Przelew - Porady prawne
Powiadomienie dłużnika o dokonanej cesji
Dłużnik został powiadomiony o dokonanej cesji przez cesjonariusza, a nie przez cedenta. Jakie konsekwencje rodzi powiadomienie dłużnika o dokonanej cesji przez cesjonariusza. Czy można uznać, że (...)
Przelew wierzytelności
Art. 509 k.c. mówi o cesji wierzytelności. Czy można przenieść na osobę trzecią roszczenie niepieniężne np. roszczenie o wydanie rzeczy ruchomej?
Sprzedaż spornych wierzytelności
Firma A zleciła wykonanie usługi firmie B ( produkcję opakowań). Niestety, firma B wykonała niestarannie powierzone zadanie i firma A otrzymała produkt z wadami. Firma A zgłosiła swoje zastrzeżenia (...)
Wyrażenie zgody na przejęcie długu
Kto powinien wyrazić zgodę na przejęcie długu od dotychczasowego dłużnika?
Cesja prawa i obowiązków wynikających z umowy najmu lokalu
Wraz z bratem jesteśmy wspólnikami spółki cywilnej, także obaj jesteśmy najemcami lokalu od gminy. Mój brat chce przejść na emeryturę w jego miejsce wejdzie moja siostra. Czy można przelać (...)
umowa cesji
Mam zamiar kupić polisę ubezpieczeniową z funduszami inwestycyjnymi (np. Plan Inwestycyjny AXA, Multi PIN 2008 Aegon). Zakup na zasadzie cesji. Inny ubezpieczony chce odsprzedać polisę, towarzystwo (...)
Cesja powiernicza należności alimentacyjnych
Czy firma windykacyjna może przejąć (od samotnej matki) poprzez umowę powierniczego przelewu wierzytelności z tytułu zaległych, bieżących (i przyszłych) alimentów stwierdzonych wyrokiem sądowym, (...)
Cesja wierzytelności a zgoda dłużnika
Dostawca przysłał zawiadomienie o przelewie wierzytelności na podstawie art. 509-518 k.c. na bank w którym prosi o potwierdzenie istnienia scedowanej wierzytelności. W piśmie wzywa do przelewania (...)
Cesja roszczenia odszkodowawczego
Czy jest możliwa cesja roszczenia odszkodowawczego (np. z racji niewykonania umowy bądź naruszenia jej postanowień) i czy sądem właściwym miejscowo może być wówczas ten właściwy dla siedziby (...)
Odpowiedzialność cedenta za wypłacalność dłużnika
Jednym z dokumentów przedłożonym do podpisu kredytobiorcy przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest Umowa przelewu wierzytelności na zabezpieczenie. (...)
Darowizna przedsiębiorstwa a najem lokalu
Z przyczyn zdrowotnych wystąpi konieczność darowizny całej firmy na rzecz pełnoletniego dziecka. W ramach dotychczasowej działalności jest zawarta umowa najmu części lokalu. Czy istnieje obowiązek (...)
Cesja umowy na telefony komórkowe
Posiadam umowę z operatorem w ramach której mam kilka telefonów na firmę. Zamykam swoją działalność a żona otwiera na siebie nową działalność gospodarczą. Chciałbym przepisać umowę na (...)
Cesja wierzytelności a prawa małżonka dłużnika
Mój mąż był jednym ze wspólników spółki cywilnej. Ja jako małżonka nic nie wiedziałam o poczynaniach spółki, żadnych jej umowach i ich realizacji. Spółka miała swoją siedzibę daleko (...)
Kolejna cesja wierzytelności
Chciałbym dokonać cesji należności przypadającej mi w ramach dokonanej na mnie wcześniejszej cesji (tej samej należności). Czy coś stoi na przeszkodzie, aby cesja została ponownie scedowana? (...)
Przejęcie długu - kredytu hipotecznego
Mój mąż jest kilkuletnim hazardzistą. Dwa lata temu kupiliśmy mieszkanie za kredyt hipoteczny. Wzięliśmy go na 30 lat. W chwili obecnej jedynym żywicielem rodziny jest mąż. Ja mam zasądzone (...)
Sprzedaż wierzytelności w trakcie egzekucji
Posiadam wierzytelność od mojego dłużnika w wysokiej kwocie, Komornik Sądowy na mój wniosek dokonał już zajęcia nieruchomości dłużnika i oczekuję obecnie na licytację z nieruchomości dłużnika. (...)
Potrącenie wierzytelności z wyroku sądowego
Mam możliwość kupna wierzytelności, w której odsetki dwukrotnie przewyższają kwotę podstawową. Są też koszty procesowe, gdyż wierzytelność stwierdzona jest tytułem wykonawczym. Jest to dług (...)
Cesja wierzytelności z umowy z funduszem
Kontrahent proponuje ustanowić zabezpieczenie zobowiązania finansowego w formie cesji praw do wierzytelności z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Czy jest prawnie dopuszczalna (...)
Opłata skarbowa od rejestracji dla celów VAT
Gdzie należy dokonać opłaty 152 zł (rejestracyjna VAT), jeżeli miejsce zamieszkania a siedziba firmy to dwa różne urzędy skarbowe? Przy czym, jeżeli zakres działalności - to siedziba firmy i (...)
Cesja a pozew o zapłatę
Czy po dokonanej cesji wierzytelności, w przypadku gdy dłużnik odmawia zapłaty cedent może wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę? Czy to prawo przysługuje już tylko cesjonariuszowi?
Cesja a podatek od czynności cywilnoprawnych
Czy w przypadku umowy trójstronnej (cesja wierzytelności), konieczna jest opłata skarbowa od czynności cywilnoprawnych (podatek)?
Powierniczy przelew wierzytelności a likwidacja firmy
Na podstawie umowy powierniczego przelewu przejąłem od spółdzielni handlowej prawa do wierzytelności celem jej dochodzenia od dłużnika tej spółdzielni. Zanosi się na to, że spółdzielnia ta (...)
Cesja przyszłych należności za roboty budowlane
Załóżmy, że jestem podwykonawcą budowlanym, gdzie klientem - inwestorem jest Urząd Gminy. Firma budowlana, dla której jestem podwykonawcą, dokonała na moją prośbę zabezpieczenia moich przyszłych (...)
Zawiadomienie dłużnika przy cesji
Czy po sprzedaży wierzytelności między podmiotami gospodarczymi, jeden z nich musi zawiadomić o tym dłużnika? Która ze stron transakcji jest do tego zobowiązana? Jaki jest termin dokonania tego (...)
Zgoda dłużnika na cesję wierzytelności
W umowie sprzedaży jest zapis wymagający pisemnej zgody dłużnika-kupującego na dokonanie cesji wierzytelności wynikających z tej umowy. Czy występując do dłużnika, który zalega z zapłatą (...)
Spłata długu przez przelew wierzytelności
Poprzez cesję wierzytelności od wierzyciela pierwotnego dochodzę należności od dłużnika. Dłużnik deklaruje, że sam ma dłużnika, który mu nie płaci i dlatego on sam nie jest teraz w stanie (...)
Cesja odszkodowania
Skradziono nam auto, które było ubezpieczone AC obydwoje z mężem jesteśmy współwłaścicielami tegoż samochodu. Jesteśmy w trakcie rozwodu i mąż wystąpił do PZU o ulokowanie należności z (...)
Wpis sądowy w postępowaniu nakazowym
Na skutek powierniczego przelewu wierzytelności przejąłem prawa do należności wobec dłużnika. Skierowałem dochodzenie roszczenia do sądu i otrzymałem wezwanie do usunięcia braków formalnych (...)
Cesja wierzytelności jako forma spłaty długu
Dłużnik zaproponował, że ureguluje swój dług wobec mnie cesją wierzytelności, którą ma wobec swojego kontrahenta. Cesja byłaby warunkowa, tzn. obowiązywałaby o ile ta trzecia osoba uzyska (...)
Przejęcie zobowiązań przez nabywcę firmy
W 1998 roku likwidujące się przedsiębiorstwo, które wypłacało mi rentę po śmierci ojca zostało zakupione przez inne duże przedsiębiorstwo. Nowy właściciel wypłacił mi jedno świadczenie (...)
Informacja dla dłużnika o umowie cesji
Mój dług u operatora telefonii komórkowej został sprzedany firmie windykacyjnej (cesja). Na moje prośby do owej firmy, aby udostępnił mi do wglądu umowę cesji mojego długu, firma zasłania się (...)
Podobieństwa i różnice między sprzedażą a cesją
Jaka jest różnica pomiędzy sprzedażą a przelewem wierzytelności. Czy mój dług wynikający z niespłacanego kredytu może zostać sprzedany bez mojej zgody? czy tylko przelany?
Wypowiedzenie umowy przelewu
1. wierzyciel przelewa wierzytelność na osobę trzecią 2. osoba trzecia zawiadamia dłużnika o przelewie wierzytelności 3. wierzyciel oświadcza dłużnikowi, że wypowiedział umowę przelewu 4. (...)
Przelew jako forma zapłaty
Czy jakaś ustawa precyzuje pojęcie "termin płatności" w przypadku przelewu? Czy oznacza to fizyczne otrzymanie pieniędzy przez sprzedającego, czy termin wysłania pieniedzy przez kupującego?
Definicja cesji inkasowej
Czym jest cesja inkasowa i gdzie ewentualnie można znaleźć wiadomości na ten temat?
Masz inne pytanie do prawnika?