Cesja wierzytelności jako forma spłaty długu
Pytanie:
"Dłużnik zaproponował, że ureguluje swój dług wobec mnie cesją wierzytelności, którą ma wobec swojego kontrahenta. Cesja byłaby warunkowa, tzn. obowiązywałaby o ile ta trzecia osoba uzyska kredyt, którym zapłaciłaby daną wierzytelność. Czy jest to prawnie dopuszczalne zawarcie takiego warunku w umowie cesji wierzytelności i czy jest to bezpieczne dla mnie?"
Odpowiedź prawnika: Cesja wierzytelności jako forma spłaty długu
Zgodnie z art. 510 §1 kodeksu cywilnego zawarcie umowy przelewu wierzytelności może nastąpić w wykonaniu zobowiązania wynikającego z uprzednio zawartej umowy. Art. 89 k.c. mówi natomiast, że powstanie skutku prawnego (np. dokonanie cesji) może być uzależnione od warunku. Warunkiem w rozumieniu tego przepisu jest zdarzenie przyszłe niepewne. Przyznanie kredytu osobie trzeciej z całą pewnością może być takim warunkiem. Zgodna wola stron stanowiąca podstawę do umieszczenia takiego warunku jest jak najbardziej dopuszczalna.
Kwestia bezpieczeństwa takiej transakcji jest dość zawiła. W szczególności należy tutaj wziąć pod uwagę problemy, które mogą się pojawić przy warunku jak i przy samej umowie cesji. Kodeks cywilny zawiera instrumenty, które umożliwiają zabezpieczenie interesów wierzyciela.
Więcej informacji na temat cesji znajdzie Pan w artykule - Przelew wierzytelności.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?