Kolejna cesja wierzytelności
Pytanie:
"Chciałbym dokonać cesji należności przypadającej mi w ramach dokonanej na mnie wcześniejszej cesji (tej samej należności). Czy coś stoi na przeszkodzie, aby cesja została ponownie scedowana? Czy należy zachować jakąś szczególną formę takiej cesji, czy jest to zwyczajowa cesja, jakby była ona wykonywana "pierwszy, a nie drugi raz"?"
Odpowiedź prawnika: Kolejna cesja wierzytelności
Na wstępie wypada zauważyć, że przedmiotem cesji nie jest cesja (jest to bowiem czynność prawna polegająca na przelewie określonej należności cywilnoprawnej), lecz wierzytelność. Wierzytelność, która była już przedmiotem cesji (przelewu) może być po raz kolejny zbyta na rzecz osoby trzeciej. Przepisy kodeksu cywilnego nie wprowadzają w tym zakresie żadnych ograniczeń. Regułę dopuszczalności cesji przewiduje art. 509 § 1 kc, wedle którego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Do cesji, o której wyżej mowa, będą miały zastosowanie te same reguły, które obowiązywały w przypadku pierwszej cesji, czyli forma pisemna przelewu, o ile wierzytelność była stwierdzona pismem oraz konieczność zawiadomienia dłużnika o dokonanym przelewie, z wszystkimi skutkami wynikającymi z braku takowego zawiadomienia.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?