Przejęcie zobowiązań przez nabywcę firmy

Pytanie:

"W 1998 roku likwidujące się przedsiębiorstwo, które wypłacało mi rentę po śmierci ojca zostało zakupione przez inne duże przedsiębiorstwo. Nowy właściciel wypłacił mi jedno świadczenie po czym zaprzestał wypłacania comiesięcznej renty. Czy przedsiębiorstwo to powinno mi nadal wypłacać rentę? Czy wykupując likwidujące się przedsiębiorstwo przejęło jego zobowiązania? Jeśli tak to w jaki sposób mogę zmusić tą firmę do wznowienia wypłacania renty i wypłacenia mi zaległych świadczeń?"

Odpowiedź prawnika: Przejęcie zobowiązań przez nabywcę firmy

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że miała miejsce sprzedaż przedsiębiorstwa. Należy się zatem zastanowić, czy na nowego właściciela przechodzą stare zobowiązania. Zgodnie z art. 55 [4] kodeksu cywilnego, nabywca przedsiębiorstwa jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Dotyczy to również zobowiązań, których źródłem jest wyrządzenie szkód innym osobom działalnością przedsiębiorstwa. Nowy właściciel nie będzie odpowiedzialny za stare zobowiązania tylko w wypadku, kiedy w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność solidarna oznacza, że wierzyciel może domagać się wykonania zobowiązania - w przestawionym przypadku - wypłaty renty albo od starego albo od nowego właściciela przedsiębiorstwa. Można zatem wnieść pozew o wypłatę renty, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od nowego właściciela przedsiębiorstwa.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika