Przelew wierzytelności

Pytanie:

Art. 509 k.c. mówi o cesji wierzytelności. Czy można przenieść na osobę trzecią roszczenie niepieniężne np. roszczenie o wydanie rzeczy ruchomej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Art. 509 k.c. reguluje przelew wierzytelności (cesje). Cesja jest umową, na mocy której wierzyciel (zbywca, zwany też cedentem) przenosi na nabywcę (zwanego cesjonariuszem) wierzytelność przysługującą mu wobec dłużnika. Podstawowym skutkiem przelewu wierzytelności jest sukcesyjne wstąpienie cesjonariusza w miejsce cedenta.

Przedmiotem przelewu jest wierzytelność, tj. prawo podmiotowe wierzyciela do żądania od dłużnika świadczenia. Co do zasady musi to być wierzytelność istniejąca, którą cedent może swobodnie rozporządzać (tak też E. Łętowska, System prawa cywilnego, t. III, cz. 1, s. 904). Wierzytelność, która ma stanowić przedmiot rozporządzenia, powinna być także w dostateczny sposób oznaczona – zindywidualizowana (tak też G. Kozieł, Kodeks cywilny. Komentarz. Tom III. Zobowiązania - część ogólna).

Odnosząc się wprost do postawionego pytania, czy można przenieść na osobę trzecią roszczenie niepieniężne, należy odpowiedzieć, że co do zasady przedmiotem cesji mogą być zarówno wierzytelności pieniężne jak i niepieniężne (tak też H. Ciepła (w:) Komentarz..., s. 588;  A. Ohanowicz, Zobowiązania..., s. 235;  B. Łubkowski (w:) Kodeks..., s. 1220; L. Stecki (w:) Kodeks..., s. 504; K. Zagrobelny (w:) Kodeks..., s. 917; H. Ciepła, T. Żyznowski, Glosa do wyroku...; H. Izdebski, M. Małek, Kodeks..., s. 610). Musi to być jednak wierzytelność zbywalna i jednocześnie przysługująca wierzycielowi w chwili zawarcia umowy przelewu. Należy także w każdym przypadku zwrócić uwagę na treść umowy łączącej wierzyciela z dłużnikiem, która może zawierać zastrzeżenie o niedopuszczalności dokonania przelewu. Taki jednak zakaz musi wynikać wprost z treści zawartej umowy. Istnieją również tzw. bezwzględne ustawowe zakazy zbywalności wynikające z przepisów kodeksu cywilnego, którymi objęte są w szczególności prawo odkupu oraz prawo pierwokupu.

Co do kwestii przeniesienia roszczenia o wydanie rzeczy ruchomej (roszczenia windykacyjnego z art. 222 k.c.) należy przychylić się do dominującego poglądu, że cesja takiej wierzytelności bez jednoczesnego przeniesienia prawa własności jest niedopuszczalna z uwagi na ścisły związek roszczenia windykacyjnego z prawem własności (tak też E. Gniewek, Kodeks cywilny. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Komentarz; T. Dybowski, Ochrona..., s. 277; także S. Wójcik, Windykacyjna ochrona własności w polskim prawie cywilnym, Kraków 1965, s. 32 i n.).

Reasumując, co do zasady przeniesienie na osobę trzecią roszczenia o charakterze niepieniężnym jest dopuszczalne. Jednak w przypadku roszczenia o wydanie rzeczy ruchomej, zgodnie z powszechnie panującym poglądem doktryny i judykatury, taka cesja jest niedopuszczalna bez jednoczesnego przeniesienia prawa własności rzeczy ruchomej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 15.2.2010

    Co to jest hipoteka i jak ją ustanowić?

    Hipoteka jest tzw. rzeczowym środkiem zabezpieczenia wierzytelności. Należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych. Ustanawia się ją dla zabezpieczenia wierzytelności na nieruchomościach oraz na (...)

  • 24.9.2017

    Przelew wierzytelności

    Wierzytelność jest pojęciem ściśle związanym z prawem zobowiązań. Wierzytelność, jako prawo przejawiające się w uprawnieniu wierzyciela do żądania od dłużnika spełnienia określonego roszczenia, (...)

  • 22.2.2012

    Faktoring - istota i zastosowanie

    Spośród wielu nowych typów umów, które znajdują szerokie zastosowanie w naszym systemie prawnym, factoring jest instytucją mało znaną i niedocenianą przez przedsiębiorców. Umowa factoringu (...)

  • 16.11.2004

    Jak odzyskać przynajmniej część wierzytelności?

    Przedsiębiorca często boryka się z problemami natury finansowej. Jest to dla niego o tyle istotne, gdyż może zaważyć na jego dalszej egzystencji. Utrata bowiem płynności finansowej z tytułu niezrealizowanych (...)

  • 5.9.2017

    Jednolite standardy wyceny nieruchomości dla sektora bankowego

    1 września 2017 r. Minister Infrastruktury i Budownictwa ustalił standard zawodowy rzeczoznawców majątkowych „Wycena dla zabezpieczenia wierzytelności”.