Cesja roszczenia odszkodowawczego

Pytanie:

"Czy jest możliwa cesja roszczenia odszkodowawczego (np. z racji niewykonania umowy bądź naruszenia jej postanowień) i czy sądem właściwym miejscowo może być wówczas ten właściwy dla siedziby zbywcy? "

Odpowiedź prawnika: Cesja roszczenia odszkodowawczego

Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania. Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki. Szerzej kwestie dotyczące przelewu i sytaucji kiedy przelew nie może być dokonany omawia porada: Przelew wierzytelności. Z powyższego wynika, że co do zasady dopuszczalna będzie cesja roszczeń odszkodowawczych wynikających z umowy, o ile taka umowa nie zawiera postanowień wykluczających cesję i o ile roszczenia te nie są ściśle powiązane z osobą zobowiązanego. Zasadą przy dochodzeniu wierzytelności przed sądem jest wniesienie pozwu według miejsca zamieszkania dłużnika, a nie wierzyciela (nabywcy).

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • pepe 2013-04-17 19:13:28

    Tragedia za 5 zł


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika