Cesja umowy na telefony komórkowe

Pytanie:

"Posiadam umowę z operatorem w ramach której mam kilka telefonów na firmę. Zamykam swoją działalność a żona otwiera na siebie nową działalność gospodarczą. Chciałbym przepisać umowę na firmę żony. Posiadamy z żoną rozdzielność majątkową. Czy mogę spisać z żoną umowę cesji telefonów komórkowych i taka umowę przedstawić operatorowi czy muszę uzyskać zgodę operatora na cesję i wykonać ją za pośrednictwem operatora? (operator w takim przypadku pobiera sporą opłatę). "

Odpowiedź prawnika: Cesja umowy na telefony komórkowe

W niniejszym przypadku zastosowanie znajdą odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego o zmianie dłużnika. Jak wynika z przepisu art. 519 kc, zmiana dłużnika dokonywana jest na skutek umowy między wierzycielem (operator) a osobą trzecią za zgodą dłużnika, bądź też na skutek umowy między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela (operatora). W każdym więc przypadku konieczny jest udział (bądź też zgoda) operatora. Kwesta powyższa zapewne będzie także regulowana w Regulaminie świadczenia usług przez operatora, jednakże nie można w tym przypadku wykluczyć udziału usługodawcy w przeniesieniu praw wynikających w umowy. Nie będzie więc możliwe przeniesienie tych praw wyłącznie na podstawie umowy zawartej między Panem a Pana żoną. Konieczne jest udanie się do operatora i w jego siedzibie dokonanie cesji praw wynikających z umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika