Odpowiedzialność cedenta za wypłacalność dłużnika

Pytanie:

"Jednym z dokumentów przedłożonym do podpisu kredytobiorcy przez bank przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup mieszkania na rynku pierwotnym jest Umowa przelewu wierzytelności na zabezpieczenie. Jeden z zapisów umowy stanowi iż: "Cedent przyjmuje na siebie odpowiedzialność za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu". Jak mam rozumieć taki zapis?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność cedenta za wypłacalność dłużnika

Zasady odpowiedzialności osoby dokonującej przelewu wierzytelności (cedenta) normuje art. 516 k.c. W myśl tego przepisu zbywca ponosi względem nabywcy odpowiedzialność za to, że wierzytelność mu przysługuje. Za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu ponosi odpowiedzialność tylko o tyle, o ile tę odpowiedzialność na siebie przyjął.

Odpowiedzialność za istnienie wierzytelności wiąże się z odpowiedzialnością za wady prawne, a szczegółowe regulacje zależą od tego, jaką formę umowy strony wybiorą dla przelewu (sprzedaż, darowizna).

Niewypłacalność dłużnika oznacza, że jego majątek nie wystarcza na spłatę jego długów. Zbywca, przyjmując odpowiedzialność za wypłacalność, daje swoistą gwarancję, że dłużnik spłaci swoje zobowiązanie. Zbywca odpowiada za wypłacalność w chwili, kiedy nabywca uzyskał prawną możliwość dochodzenia świadczenia - ma ją w chwili przelewu, gdy dotyczy on wierzytelności istniejącej i wymagalnej (takiej, której wykonania można się domagać), lub później, gdy przelew dotyczy wierzytelności nieistniejącej lub niewymagalnej (zob. K. Zawada, Encyklopedia prawa bankowego, Warszawa 1999-2004).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika