Spłata długu przez przelew wierzytelności
Pytanie:
"Poprzez cesję wierzytelności od wierzyciela pierwotnego dochodzę należności od dłużnika. Dłużnik deklaruje, że sam ma dłużnika, który mu nie płaci i dlatego on sam nie jest teraz w stanie zapłacić mi. Proponuje, abym przejął należność wobec jego dłużnika, również poprzez cesję. Jeśli przyjmę tę cesję, to czy nie mogę już wówczas żądać od dłużnika (który proponuje mi ten układ) pieniędzy, a wyłącznie od jego dłużnika? Czy jednak mogę traktować te sprawy niezależnie i wciąż przeprowadzać wszelkie dozwolone procedury windykacyjne wobec tego pierwszego (chyba, że równolegle odzyskam pieniądze od jego dłużnika). Ja chciałbym przede wszystkim sprawdzić, czy ów dłużnik nie kłamie, bo obawiam się, że jego roszczenie wobec tego drugiego dłużnika jest fikcyjne (np. "pozakulisowo" jego dłużnik jest z kolei jego wierzycielem i zobowiązania się kompensują) i jest to tylko próba uwolnienia się w oczach wierzyciela od posądzenia o złą wolę. Gdybym natomiast przystąpił do zdecydowanej windykacji tego jego dłużnika, wówczas mogłoby się okazać, jak jest naprawdę. "
Odpowiedź prawnika: Spłata długu przez przelew wierzytelności
Wierzyciel, co do zasady, może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (tzw. cesja wierzytelności). Przelew wierzytelności może nastąpić na mocy umowy sprzedaży, zamiany, darowizny lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia wierzytelności na nabywcę. W przypadku przelewu wierzytelności, dłużnikowi przysługują w stosunku do nabywcy wszystkie zarzuty, które miał przeciwko zbywcy w chwili powzięcia wiadomości o przelewie. Dłużnik może również potrącić z przelanej wierzytelności wierzytelność, która mu przysługuje względem zbywcy, chociażby stała się wymagalna po dacie zawiadomienia o przelewie. Podkreślić jednak należy, iż w myśl art. 513 par. 2 kodeksu cywilnego dłużnik nie może potrącić wierzytelności, jeżeli jego wierzytelność stała się wymagalna po zawiadomieniu o przelewie i przy tym później niż wierzytelność będąca przedmiotem przelewu.
Przykładowo: Wierzycielowi X przysługiwała względem dłużnika wierzytelność, której termin płatności przypadał na dzień 5 kwietnia. Z kolei dłużnikowi Y przysługiwała wierzytelność w stosunku do X , której termin płatności wypadał na dzień 15 kwietnia. X przelał wierzytelność na osobę trzecią Z w dniu 31 marca i osoba Z powiadomiła o przelewie dłużnika Y w dniu 2 kwietnia. W takiej sytuacji dłużnik nie może potrącić swojej wierzytelności z wierzytelnością będącą przedmiotem przelewu, gdyż stała się od niej później wymagalna.
W przedstawionej przez Pana sytuacji należałoby się zastanowić na zasadnością, czy przelew byłby dla Pana korzystny. Jeżeli dłużnik Pana dłużnika daje wyższą gwarancję wypłacalności, wówczas cesja wierzytelności może okazać się korzystna.
Jak wynika z treści pytania, celem cesji wierzytelności ma być zaspokojenie Pana roszczeń w stosunku do przelewającego wierzytelność dłużnika (cedenta). Możliwość dochodzenia od cedenta niezaspokojonych roszczeń zależy ściśle od treści ewentualnie zawartej umowy przelewu wierzytelności. Do umowy można bowiem wprowadzić odpowiedni warunek, iż w razie braku zapłaty przez dłużnika w określonym terminie, umowa ulegnie rozwiązaniu i będzie mógł Pan nadal dochodzić zaspokojenia od cedenta. Ponadto w umowie może znaleźć się zapis, iż przelana wierzytelność zwalnia cedenta wyłącznie w określonym zakresie. Warto jest jeszcze wprowadzić do umowy zapis, zgodnie z którym cedent będzie odpowiadał względem Pana za wypłacalność dłużnika. Jeżeli natomiast w umowie znalazłby się bezwarunkowy zapis, że przelew zwalnia cedenta w całości z długu, wówczas nie mógłby Pan żądać od cedenta zapłaty.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?