Wierzytelność hipoteczna a denominacja złotego w 1994

Pytanie:

"Jak przelicza się długi hipoteczne powstałe przed denominacją złotego a płatne już po jej dokonaniu?"

Odpowiedź prawnika: Wierzytelność hipoteczna a denominacja złotego w 1994

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. o denominacji złotego, wszelkie prawa majątkowe, a także zobowiązania i należności pieniężne powstałe przed 1 stycznia 2005 r., a płatne po tej dacie – podlegały przeliczeniu („o cztery zera”). Hipoteka zabezpiecza wierzytelność do oznaczonej sumy pieniężnej (art. 68 ust. 2). Hipoteka zabezpiecza mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • joanna jarończyk 2014-01-02 00:35:56

    wierzytelnośc po denominacji wynosi 5,6ozl.Czy wymienioną sumę mozna waloryzować na podstawie art.358 paragraf 3kc Suma ta powstala z tyt podziału majątku moich rodzców na wskutek rozwodu.Ojciec był winien mojej matce po rozwodzie w 1978r 56000zŁ i była ta wierzytelnośc zabezpieczona wpisem hipotecznym .2005 matka wykreśliła wpis ww sumy z hipoteki- zrobiła to w kancelarii komorniczej, Mój ojciec zmarł 2007 roku i nie spłacił mojej matce tego długu.Ja i mój brat jestesmy spadkobiercami po ojcu 1/2 części.Spadek przyjełam z dobrodziejstwem inwentarza.Po śmierci ojca okazało się ,ze moja matka tę wierzytelnośc podarowała mojemu bratu w 1999roku /jest tu nie spójnośc 2005 wykreśliła dług z hipoteki/,OBECNIE BRAT DOMAGA SIĘ SĄDOWNIE O DE MNIE TEJ WIERZYTELNOŚCI ZWALORYZOWANEJ NA PODST,art358 parag3kc .Proszę mi odpowiedzieć czy ta suma podlega waloryzacji i ewentualnie ile mam mu zapłacić .W spadku zostało mieszkanie 31m wartości ok120-140tys


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika