Zaświadczenie o zarobkach dla banku

Pytanie:

"Pracownik poprosił o wystawienie zaświadczenia o zarobkach celem przedłożenia do banku wnioskując o kredyt. Formularz zaświadczenia zawiera klauzule "wynagrodzenie jest, nie jest obciążone z tytułów wyroków sądowych lub innych tytułów w kwocie …". Czy należy wpisywać kwoty obciążenia z tytułów udzielanych pożyczek w zakładzie pracy (do tej pory nigdy nie wpisywaliśmy w zaświadczeniach takich obciążeń)?"

Odpowiedź prawnika: Zaświadczenie o zarobkach dla banku

Brak przepisów, które określają zasady wystawiania zaświadczeń o zarobkach przez zakład pracy, dla celów oceny zdolności kredytowej pracownika. Treść zaświadczenia ustalają samodzielnie banki. Jak rozumiemy w zaświadczeniu dostarczonym przez pracownika znajduje się rubryka dotycząca roszczeń stwierdzonych wyrokiem, a także roszczeń wynikających z innych tytułów. Naszym zdaniem chodzi tu po prostu o inne tytuły wykonawcze (celem jest ustalenie kwoty wynagrodzenia zajętej przez komornika). Być może jednak sformułowanie „innych tytułów" odnosi się nie tylko do roszczeń stwierdzonych tytułem wykonawczym (innym niż wyrok), ale wynikających np. z tytułu umowy pożyczki. Tym bardziej, że pożyczka taka jest istotna dla oceny zdolności kredytowej. Dla bezpieczeństwa pracownik powinien więc skontaktować się z bankiem w celu wyjaśnienia wątpliwości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • stanislaw123 2020-06-28 08:06:21

    Jak wypisać zaswidczenie


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika