Ustanowienie współwłasności mieszkania

Pytanie:

"Chciałbym ustanowić współwłasność na lokal (mieszkanie). Nie podpisałem jeszcze aktu notarialnego. Chciałbym aby u notariusza ta osoba, w tym przypadku mój rodzic mógł być współwłaścicielem lokalu. Co należy uczynić, czy muszę to tylko zgłosić do dewelopera? Kontaktowałem się z bankiem, który udzielił mi kredytu. Analityk poinformował mnie, że po podpisaniu aktu należy się zgłosić do banku i podpisać aneks. Czy współwłasność ustala się procentowo, np. 1/4 lokalu, czy jest to np. współwłasność nie mówiącą o udziale w mieszkaniu?"

Odpowiedź prawnika: Ustanowienie współwłasności mieszkania

Współwłasność w tym przypadku można ustanowić oczywiście przed notariuszem. W momencie podpisywania aktu notarialnego, notariusz zgodnie z oświadczeniami stron wpisze odpowiednią dyspozycję w akcie notarialnym o współwłasności mieszkania sprzedawanego przez dewelopera. Nie jest niezbędne zawiadamianie dewelopera, że mieszkanie zostanie zakupione przez dwie osoby jako współwłasność. Deweloper dowie się o tym w momencie podpisywania aktu notarialnego. Z racji przejrzystości stosunków prawnych taka informacja może zostać przekazana deweloperowi.

Kwestie związane z bankiem przedstawiają sie następująco. Bank udzielił kredytu na zakup mieszkania. Zabezpieczeniem była najprawdopodobniej hipoteka. Hipoteka obciąża każdego właściciela nieruchomości. Będzie obciążała Pana oraz rodzica jako współwłaściciela. Wpisanie rodzica jako współwłaściciela ma znaczenie tylko porządkowe. Aneksem bank chce uporządkować sobie kwestie związane z własnością mieszkania.

W tym przypadku współwłasność określa się ułamkowo ½ lub ¼ itd. Albo procentowo po 50% lub 25% i 75%. Współwłasność łączna bezudziałowa nie zachodzi między Panem, a jednym z Pańskich rodziców. O współwłasności łącznej można mówić na przykład w przypadku współwłasności między małżonkami. Jeśli współwłaścicielami będą małżonkowie, wtedy ich współwłasność majątku dorobkowego jest współwłasnością łączną, chyba że rzecz należy do majątku odrębnego jednego z małżonków.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Barbara 2019-11-18 14:40:38

    Jak przeprowadzic współwłasność miewszkania mieszkania własnościowego . Mieszkanie należy do matki 91 lat a wspołwłaścicielem ma być córka mieszkająca w tym mieszkaniu od 24 lat


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika