Zakres obowiązywania tajemnicy bankowej

Pytanie:

"Czy pracownik banku, który przychodzi do domu kredytobiorcy zalegającego ze spłatą rat kredytu, ma prawo informować matkę kredytobiorcy (która nic nie wiedziała o kredycie) o stanie zadłużenia pełnoletniej córki czy syna, straszyć komornikiem i zmuszać matkę do wpłacenia dwóch rat? Czy osoba, wobec której pracownik banku dopuścił się złamania tajemnicy bankowej, ma szansę wygrać proces wytoczony bankowi ?"

Odpowiedź prawnika: Zakres obowiązywania tajemnicy bankowej

Tajemnicą bankową objęte są wszelkie informacje dotyczące czynności bankowych. Zawarcie umowy kredytu jest z pewnościa czynnością bankową, objetą tajemnica bankową. Ustawa Prawo bankowe przewiduje możliwość udostępnienia tajemnicy bankowej niektórym instytucjom (np. prokuraturze lub innym bankom), tylko na zasadzie wyjątku. Pracownik banku, który ujawnił tajemnice bankową osobom nie będącym stroną umowy kredytu dopuścił się naruszenia tajemnicy bankowej. Oprócz sankcji karnych za ujawnienie tajemnicy bankowej określonych w art. 171 § 4 Prawa bankowego, bank odpowiedzialny jest za powstałą wskutek ujawnienia tajemnicy bankowej szkodę, na podstawie art . 105 § 5. Szkodę tą należy jednak udowodnić. Co do zasady, można domagać się od banku odszkodowania za ujawnienie tajemnicy bankowej.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika