Usunięcie słupa elektrycznego z posesji

Pytanie:

Nabyłem działkę, przez którą jest przeprowadzona napowietrzna linia energetyczna. Na terenie działki nieistniejąca już prywatna firma ustawiła słup i przeprowadziła przewody, bez zgody i wiedzy ówczesnego właściciela działki, który w tym czasie przebywał za granicą. Zgodę na przeprowadzenie linii podpisali ojciec i brat właściciela, nie mając do tego stosownego upoważnienia. Obecnie właścicielem linii jest Zakład Energetyczny. Czy ja, będąc obecnie właścicielem działki, mogę żądać od Zakładu Energetycznego usunięcia lub przesunięcia linii (która zasila pewną liczbę prywatnych odbiorców) lub czy mogę się domagać odszkodowania?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W wypadku braku odpowiedniego prawa przysługującego zakładowi energetycznemu, można domagać się usunięcia słupa lub ustanowienia dla zakładu energetycznego prawa użytkowania lub służebności za odpowiednim wynagrodzeniem dla właściciela gruntu. Właściciel może także żądać odpowiedniego wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości od chwili jej nabycia do chwili uzyskania prawa do korzystania z nieruchomości przez zakład energetyczny. Jeśli w wyniku bezprawnego korzystania z gruntu przez firmy powstała szkoda, można również domagać się odszkodowania.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (1)

artur ogulewicz

26.3.2014 17:41:43

Re: Usunięcie słupa elektrycznego z posesji

WITAM MAM PROBLEM ; NA MOIM PODAWAURKU SATOI STARY DREWNIANU SŁUP ELEKTRYCZNY I PAJECZYNA DRUTOW DO SASIADOW SŁUP MA ODCIAGI Z DROWOW NA KAZDA STRONE ZE NIE MOGE NORMALNIE SKOSIC TRAWY. NIE WSPOMNE Z SŁUP TRZYMA SIE TYLKO NA DRUTACH Z PRADEM BO JEST ZGNITY ZE NIE MA PODSTAWY, W ELEKTROWNI POWIEDZIELI ZE TO CO MOGA ZROBIC TO WYMIENIC NA NOWY , MAM MAŁE DZIECI PUSZCZAJA LATAWCE GRAJA W PIŁKE ITP. I OBAWIAM SIE O ICH BEZPIECZENSTWO. CO MOZECIE MI W TEJ SPRAWIE POMODZ ? ZIEKUJE I POZDRAWIAM


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 30.5.2017

  Trudniej wyciąć drzewo...

  Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody wprowadza przepisy, które będą dawały możliwość weryfikacji, czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością (...)

 • 28.3.2017

  Rząd przyjął Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce

  Celem Planu jest stworzenie warunków dla rozwoju elektromobilności Polaków (tj. transporu elektrycznego), rozwój przemysłu związanego z tym nowym sektorem oraz stabilizacja sieci (...)

 • 7.1.2014

  Sprzedaż samochodu firmowego

  Ze względu na usunięcie z ustawy o podatku od towarów i usług definicji \"towarów używanych\" zmieniły się zasady dotyczące opodatkowania podatkiem VAT m.in. przy sprzedaży samochodów (...)

 • 26.3.2019

  Nie można pobierać opłat za realizację praw wynikających z RODO

  Prezes UODO zawiadomiła Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez spółkę, która jako administrator kilkunastu stron internetowych żąda pieniędzy za (...)

 • 28.4.2017

  Szykuje się rozszerzenie prawa do obrony koniecznej!

  Minister Sprawiedliwości przedstawił projekt zmian, które rozszerzają prawo obywateli do skutecznej obrony przed zuchwałymi napastnikami wdzierającymi się do ich domu, mieszkania, posesji.