Przedawnienie roszczeń z rachunku bankowego

Pytanie:

"Kiedy następuje przedawnienie roszczeń wynikających z umowy rachunku bankowego?"

Odpowiedź prawnika: Przedawnienie roszczeń z rachunku bankowego

Umowa rachunku bankowego jest umową nazwaną regulowaną przez przepisy kodeksu cywilnego (art. 725 i n. k.c.). Przez umowę rachunku bankowego bank zobowiązuje się względem posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

W kwestii przedawnienia roszczeń z umowy rachunku bankowego, kodeks cywilny w art. 731 wyraźnie stanowi, że roszczenia te przedawniają się z upływem lat dwóch. Przepis ten nie dotyczy jednak roszczeń o zwrot wkładów oszczędnościowych. W tym przypadku termin przedawnienia podlega zasadom ogólnych. Zgodnie z art. 118, jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika