Prawo cywilne - Porady prawne (strona: 35)

Testament działowy

W trakcie remontu domu parterowego (jednorodzinnego) polegającym na wymianie dachu, w wyniku którego powstaje nowa powierzchnia, którą można zaadoptować na mieszkanie osoba X (jedyny właściciel (...)

Zrzeczenie się prawa do odwołania darowizny

Czy w ramach aktu notarialnego darczyńca może dobrowolnie zrzec się prawa do odwołania darowizny?

Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej

Czy wynikające z artykułu 1039 k.c. "okoliczności" mogą być przyczyną zwalniającą z obowiązku zaliczania darowizny do schedy spadkowej. Może w tym przypadku w grę wchodzą terminy??!! Podaję (...)

Darowizna zamortyzowanego samochodu

Pragnę przekazać synowi samochód osobowy o wart. 10 tys. zł (darowizna). Samochód jest środkiem trwałym w mojej fimie całkowicie zamortyzowanym. Jak to zrobić i ile zapłacę?

Darowizna pieniędzy na rzecz małoletniego

Założyłam mojej bratanicy książeczkę, na której jest dosyć spora suma i do osiągnięcia przez nią pełnoletności chcę dalej regularnie wpłacać, aby później mogła ta książeczką dysponować. (...)

Podatek od darowizny w drodze cesji

Siostra przekazała mi w formie cesji książeczkę mieszkaniową - uzyskaną premię gwarancyjną przelano na konto spółdzielni mieszkaniowej, która buduje dla mnie dom jednorodzinny. Czy i w jakiej (...)

Darowizna akcji pracowniczych

Czy przeniesienie własności akcji nabytych na podstawie ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych /Dz.U. Nr 118, poz.561 ze zm/ jest darowizną (...)

Odwołanie darowizny z powodu niewdzięczności

Zrzekłem się współwłasności na rzecz mojej siostry. Czy w wyniku rażącej niewdzięczności z jej strony mogę cofnąć zniesienie współwłasności?

Darowizna udziału we własności

Jeżeli mój ojciec chce mi darować połowę samochodu - czy wystarczy do tego zwykła umowa darowizny, czy musimy sporządzić akt notarialny? Jest to pierwsza darowizna mojego ojca dla mnie.

Darowizna mieszkania na rzecz dziecka

Mam mieszkanie własnościowe i chcę je przepisać córce, która ze mną nie mieszka. Jakie czynności muszę podjąć, aby stała się pełnoprawnym właścicielem? Jakie są tego koszty?

Dobrodziejstwo inwentarza a hipoteka

Przyjąłem z dobrodziejstwem inwentarza spadek, w którym dług zabezpieczony jest hipoteką. Chciałbym się dowiedzieć, czy wierzyciel może zaspokajać swoje roszczenia tylko z nieruchomości objętej (...)

Zastrzeżenie prawa własności w umowie sprzedaży

Czy ma sens, jeśli tak, to co oznacza napis na fakturze: "Towar pozostaje własnością sprzedawcy do czasu całkowitej zapłaty"? Czy w stosunku do takiej transakcji odbiorca do czasu zapłaty nie ma (...)

Zaciągnięcie kredytu przez wspólnotę mieszkaniową

Czy wspólnota mieszkaniowa może zaciągnąć kredyt w banku (na remont dachu)? Jeśli tak, to jakich zabezpieczeń może zażądać bank i kto odpowiada za spłatę kredytu?

Darowizna a przeniesienie posiadania

W jaki sposób należy rozumieć i czym się różni darowizna od przeniesienia posiadania rzeczy?

Nieprawidłowy adres na fakturze

Otrzymuję, co miesiąc faktury za usługi telekomunikacyjne ze złym adresem (innym niż został podany w umowie na świadczenie tych usług) - od kogo - chyba nie muszę pisać. Czy w związku z tym (...)

Podnajem lokalu użyczonego

Jestem użytkownikiem lokalu w oparciu o umowę użyczenia zawartą z moim rodzicem, właścicielem tego lokalu. Czy bez żadnych przeszkód mogę odpłatnie podnająć ten lokal innej osobie i czerpać (...)

Zastrzeżenie umowne o wypowiedzeniu umowy najmu

Czy jako najemca mogę wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas określony, przy założeniu, że umowa nic nie mówi o możliwości jej przedterminowego wypowiedzenia przez najemcę, rozstrzyga jedynie (...)

Korzystanie z mieszkania przez współwłaściciela

Czy współwłaściciel (50% udziałów) kamienicy, w której zajmuje dwa mieszkania, musi płacić czynsz za drugie mieszkanie? W jednym mieszka on, a w drugim jego wnuk student. Zarządca sądowy twierdzi, (...)

Sprzedaż udziału we współwłasności

Nieruchomość do końca 2003 roku posiadała trzech współwłaścicieli (dwóch miało udziały po 25%, a jeden, mój ojciec 50% ). Była pod zarządem. Ponieważ mniejszościowi współwłaściciele (...)

Przejście prawa własności w umowie sprzedaży

Kupiłem na kredyt samochód o wartości 50.000 zł. Bank sfinansował 80% wartości resztę 20% miałem wpłacić z własnych pieniędzy. Samochód jest ubezpieczony i zarejestrowany. Niestety przez 2 (...)

Wykazanie następstwa prawnego a wpis w KW

Do Ksiąg Wieczystych złożyłem wniosek o dokonanie wpisu prawa własności w 1/2 części działek na moją rzecz. Aktualnie jako właściciel w KW figuruje mój wujek, który jednak uzyskał wpis na (...)

Wniosek o stwierdzenie zasiedzenia na spadkodawcę

Złożyłem wniosek do sądu o stwierdzenie zasiedzenia na moją babcię, która władała samoistnie posesją do 1993 roku do chwili śmierci przez 45 lat. Wiem, że istnieją jeszcze inni współwłaściciele (...)

Definicja samoistnego posiadania

Co to jest posiadanie samoistne nieruchomości? Moja Babcia była współwłaścicielką nieruchomości i zbierała czynsze od lokatorów, dokonywała napraw koniecznych, opłacała podatki itd. Czy posiadała (...)

Podstawy naliczania odsetek karnych

Czy bank miał prawo naliczać mi odsetki ustawowe i karne w trakcie trwania umowy kredytowej, czy mógł to zrobić kiedy zakończył się okres kredytu? W paragrafie 1 umowy kredytowej zostało zapisane: (...)

Szkoda wyrządzona przez kota

Wracałyśmy z córką z przedszkola do domu. Już na naszym podwórku, córka zauważyła swoją ulubioną lalkę "przytulanej" (tzw. "szmaciankę") pod krzakiem. Leżał na niej kot sąsiadów - niedawno (...)

Zasiedzenie udziału

Babcia moja zarządzała przez 45 lat kamienicą, a po jej śmierci od 1993 roku zarządzam ja i jestem również współwłaścicielem. Czy mogę zasiedzenie po innych współwłaścicielach większościowych (...)

Pożytki z majątku spadkowego

Jestem współwłaścicielem mniejszościowym posesji i prowadzę zarząd od 11 lat tą posesją, przejmując obowiązki po mojej zmarłej Babci. Lokatorzy są na decyzjach, ale ze mną również spisali (...)

Ustalenie stron umowy na podstawie dowodu

Kto jest uprawniony do legitymowania drugiej osoby np. z dowodu osobistego? Są gałęzi gospodarki, w których przy zakupie towaru osoba fizyczna powinna podać do oświadczenia dane z dowodu osobistego. (...)

Darowizna jednej rzeczy dwóm osobom

Czy można podarować jadną rzecz, np. nieruchomość, dwóm osobom jednocześnie?

Zniesienie współwłasności-domaganie się czynszu

27 lutego br Sąd Rejonowy wydał postanowienie dotyczące podziału kamienicy, na skutek którego otrzymałem 5 mieszkań. Na początku kwietnia zwróciłem się do drugiego współwłaściciela, który (...)

Zasiedzenie udziału przez zarządcę

Moja Babcia w 1946 roku kupiła 1/9 część kamienicy. Współwłaściciel 2/3 ustanowił notarialnie pełnomocnika i ten pełnomocnik również aktem notarialnym wszystkie te prawa przepisał na moją (...)

Służebność mediów

Jestem właścicielem działki, dla której zapisana jest służebność mediów (służebność mediów na rzecz każdorazowych właścicieli mojej działki) w działkach wcześniejszych. Co daje mi taki (...)

Skuteczność wypowiedzenia umowy najmu

Czy wypowiadając lokatorowi - głównemu najemcy, wypowiedzenie trzyletnie, muszę również wypowiedzieć i doręczyć wypowiedzenia wszystkim dorosłym zamieszkującym z nim, np. współmałżonkowi, (...)

Dziedziczenie użytkowania wieczystego

Kupiłam z mężem i wspólnikami budynek na działce (wieczysta dzierżawa do roku 2089) z podziałem 50/50. Po stronie wspólników zapisano w księgę wieczystą wspólnika z żoną i jego dzieci z (...)

Zawarcie umowy z samym sobą

Czy ważna jest umowa o pracę, którą zawarł prezes zarządu spółki z o.o. jako osoba fizyczna z pełnomocnikiem działającym po drugiej stronie, ustanowionym przez niego. Prezes jest jedynym udziałowcem (...)

Zabudowanie drogi koniecznej

Posiadam działkę budowlaną, na której brak drogi, jest natomiast ustanowiona tzw. droga konieczna (prawo przechodu i przejazdu o szerokości 4 m) ustanowiona aktem notarialnym. W chwili jak starałam (...)

Uprawnienia wynikające ze służebności mediów

Jestem właścicielem działki, dla której zapisana jest służebność mediów (służebność mediów na rzecz każdorazowych właścicieli mojej działki) w działkach wcześniejszych. Co daje mi taki (...)

Forma umowy użyczenia

Czy umowa użyczenia, aby była ważna, musi być spisana notarialnie?

Darowizna na rzecz osoby w związku małżeńskim

Czy jeśli teściowie przekażą mojej żonie w formie darowizny nieruchomość, to czy ja też automatycznie stanę się współwłaścicielem tej nieruchomości, czy też teścowie powinni dokonać darowizny (...)

Obciążenie samochodu zastawem

Kupiłem samochód, który jak później się okazało, jest obciążony zastawem rejestrowym na rzecz banku. W dowodzie rejestracyjnym samochodu nie było żadnej wzmianki o ustanowieniu zastawu. W umowie (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika