Ustalenie stron umowy na podstawie dowodu

Pytanie klienta:

""Kto jest uprawniony do legitymowania drugiej osoby np. z dowodu osobistego? Są gałęzi gospodarki, w których przy zakupie towaru osoba fizyczna powinna podać do oświadczenia dane z dowodu osobistego. Czy sprzedawca ma prawo zażądać okazania dowodu osobistego by móc te dane zweryfikować? Sprzedawca chyba nie ma takich kompetencji? ""

Odpowiedź prawnika:

Sprzedawcy nie mogą oczywiście autorytatywnie żądać od innych osób okazania dowodu osobistego i ujawnienia swojej tożsamości. Jednak w wypadku, gdy strony zawierają umowę np. sprzedaży i sprzedawca wymaga od kupującego podania swojego imienia i nazwiska wraz z okazaniem dowodu osobistego, nie można powiedzieć, że klient "został zmuszony" do okazania dowodu osobistego. Kupujący ma bowiem wybór: albo zawrze umowę i poda swoje dane osobowe, albo zrezygnuje z zawarcia umowy. Sprzedawca nie działa więc w tej sytuacji autorytatywnie, ponieważ kupujący może uniknąć podania swojego nazwiska. Sprzedawca może zatem uzależnić zawarcie umowy od poznania tożsamości kontrahenta zgodnie z zasadą swobody umów. Nie można "zmusić" więc sprzedawcy, aby zawarł umowę mimo iż klient nie podaje swoich danych, jeśli sprzedawca uznaje to za konieczne.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.