Darowizna udziału we własności

Pytanie:

Jeżeli mój ojciec chce mi darować połowę samochodu - czy wystarczy do tego zwykła umowa darowizny, czy musimy sporządzić akt notarialny? Jest to pierwsza darowizna mojego ojca dla mnie.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Umowa darowizny samochodu (lub jego części) powinna zostać co prawda zawarta w formie aktu notarialnego (forma ta jest przewidziana dla oświadczenia darczyńcy), jednakże umowa sporządzona w zwykłej formie pisemnej stanie się skuteczna, jeśli przyrzeczone świadczenie zostanie spełnione. Nie jest więc konieczne sporządzanie aktu notarialnego, jeśli darowizna zostaje od razu wykonana. Zwrócić też należy uwagę, że stroną umowy muszą być po jednej stronie obdarowany, a po drugiej wszystkie osoby figurujące w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku takiej umowy należy ją także zgłosić we właściwym urzędzie skarbowym i dopełnić obowiazku podatkowego (podatek od spadków i darowizn). Dopiero po dokonaniu tych czynności można udać się do urzędu gminy (miasta) w celu dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 21.8.2014

  Darowizna samochodu - formalności jakich musisz dopełnić?

  Darowizna to chyba najczęściej stosowana umowa w stosunkach rodzinnych. Obowiązki z nią związane mogą nieco się różnić w zależności od przedmiotu darowizny. W niniejszej poradzie zajmiemy (...)

 • 24.4.2017

  Podatek od darowizny - Jaki podatek należy zapłacić od darowizny?

  Obowiązkowi podatkowemu w podatku od spadków i darowizn podlegają osoby otrzymujące darowiznę, której wysokość przekracza kwotę wolną od podatku. Jeżeli nabycie własności rzeczy (...)

 • 21.5.2019

  Skutek prawny wyburzenia lokalu

  Wygaśnięcie odrębnej własności lokalu na skutek jego zburzenia powoduje ustanie odrębnej własności drugiego lokalu, natomiast udziały w nieruchomości wspólnej, związane dotychczas z własnością (...)

 • 14.9.2018

  Darowizna - czyli jak coś komuś podarować...

  Jak zawrzeć umowę darowizny, żeby była ona skuteczna. Kiedy i z jakich przyczyn można odwołać darowiznę? Czy w umowie darowizny można obdarowanego do czegoś zobowiązać i jakie to rodzi konsekwencje? (...)

 • 23.11.2018

  Zwolnienie z podatku od dziedziczonego przedsiębiorstwa

  25 listopada 2018 r. zacznie obowiązywać nowe zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Dotyczy ono nabycia własności przedsiębiorstwa osoby fizycznej lub udziału w nim w drodze dziedziczenia (...)