Pożytki z majątku spadkowego
Pytanie:
"Jestem współwłaścicielem mniejszościowym posesji i prowadzę zarząd od 11 lat tą posesją, przejmując obowiązki po mojej zmarłej Babci. Lokatorzy są na decyzjach, ale ze mną również spisali umowy najmu. Jednemu z lokatorów wypowiedziałem najem z 3 letnim okresem, który upływa w sierpniu tego roku. Lokator ten szuka teraz "ratunku " gdzie może i dotarł do współwłaściciela w 1/9 tzn., do jego jednego wnuczka i z nim teraz prowadzi jakieś pertraktacje, oczywiście oczerniając mnie i i opowiadając najgorsze o mnie historie. Wnuk ten nie jest uwidoczniony w księdze wieczystej bo nie przeprowadził spraw spadkowych. Czy ja mam jakiś obowiązek opowiadania się z tego co robię w kamienicy przed tym wnukiem? Co z pieniędzmi za część po jego nieżyjącym dziadku? Czy powinienem wypłacać mu tą 1/9 już od teraz czy dopiero jak wpisze się do księgi?"
Odpowiedź prawnika: Pożytki z majątku spadkowego
Zgodnie z art. 208 kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli nie sprawujących zarządu rzeczą wspólną może żądać w odpowiednich terminach rachunku z zarządu. Oznacza to, iż na żądanie każdego współwłaściciela będzie Pan obowiązany złożyć wyjaśnienia dotyczące sprawowanego przez siebie zarządu. Prawa i obowiązki zmarłego przechodzą na spadkobierców z chwilą jego śmierci. Z tą chwilą masa spadkowa jako całość staje się własnością spadkobierców. Do czasu działu spadku, nie jest wiadome, który ze składników masy spadkowej przypadnie danemu spadkobiercy. Dlatego też świadczenie powinno zostać spełnione niepodzielnie do rąk wszystkich spadkobierców. Zatem jeżeli po zmarłym dziadku nie została przeprowadzona sprawa spadkowa i nie został przeprowadzony dział spadku, wówczas udział w wysokości 1/9 powinien zostać wpłacony łącznie wszystkim spadkobiercom po zmarłym dziadku.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?