Zaliczenie darowizny do schedy spadkowej

Pytanie klienta:

""Czy wynikające z artykułu 1039 k.c. "okoliczności" mogą być przyczyną zwalniającą z obowiązku zaliczania darowizny do schedy spadkowej. Może w tym przypadku w grę wchodzą terminy??!! Podaję terminy - w 1971 otrzymałem darowiznę od Mamy, Mama zmarła w 1984, podział spadku rozpoczęliśmy 2001 r. ""

Odpowiedź prawnika:

Art. 1039 k.c. ustanawia zasadę, zgodnie z która w razie dziedziczenia ustawowego i dokonywania działu spadku pomiędzy zstępnymi spadkodawcy (dzieci, wnuki) lub między zstępnymi i małżonkiem, darowizny dokonane za życia spadkodawcy na rzecz zstępnych lub małżonka zostają wzajemnie zaliczone na schedę spadkową tych osób. Zaliczeniu nie podlegają drobne darowizny - np. rower czy książki. Wyłączenie tej zasady w postępowaniu działowym może mieć miejsce wtedy, gdy darczyńca zwolnił obdarowanego od zaliczenia tej darowizny na schedę spadkową lub jeżeli zaistniały okoliczności, które wskazują na to, że darowizna została dokonana ze zwolnieniem z obowiązku zaliczenia. Okoliczności, które mogą stanowić podstawę uznania, że wolą darczyńcy było niezaliczanie darowizny na schedę spadkową, uzależnione sa od konkretnego stanu faktycznego i abstrakcyjnie nie jest możliwe ich określenie. W braku oświadczenia darczyńcy z chwili dokonywania darowizny (lub późniejszego oświadczenia) należałoby powyższe okoliczności wykazać w toku postępowania o dział spadku, co wydaje się być trudne.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.